ՀՊՏՀ-ում տրվեց միջազգային վերապատրաստման շաբաթվա մեկնարկը (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ մեր համալսարանի միջազգային ծրագրերի կենտրոնում եվրոպական 8 համալսարանների 11 դասախոսների և վարչական աշխատակիցների մասնակցությամբ այսօր տրվեց միջազգային վերապատրաստման շաբաթվա մեկնարկը: Միջոցառման մեկնարկին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, «Էրազմուս +»-ի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան և նույն գրասենյակի ծրագրի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը:
Ներկաներին ողջունեց և Հայաստան ու մեր համալսարան բարի գալուստ ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը` հույս հայտնելով, որ գործընկեր համալսարանի աշխատակիցները դրական տպավորություն ունեն Հայաստանից և առաջիկա շաբաթը դրանք ավելի կամրապնդվեն, քանի որ արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցների ուղեկցությամբ հյուրերը կշրջեն Հայաստանում (ծրագրի ճանաչողական մասը երեկվանից է սկսվել), կծանոթանան մեր երկրին: Մեր համալսարանի ռեկտորն ընդգծեց, որ 2014թ. ի վեր ՀՊՏՀ-ն ակտիվորեն ներգրավված է «Էրազմուս+»-ի ծրագրի տարբեր գործողություններում՝ տարեցտարի ընդլայնելով մասնակիցների քանակը, ինչպես նաև գործընկեր բուհերի աշխարհագրությունը: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ողջույնի խոսքը՝ այստեղ:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց «Էրազմուս +»-ի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան՝ կարևորելով միջոցառումը և նշելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ է այս ձևաչափով նման միջոցառում կազմակերպվում: Նա հույս հայտնեց, որ այս նախաձեռնության շրջանակներում կլինեն հետաքրքիր շնորհանդեսներ, քննարկումներ, որոնք փորձի փոխանակման հիանալի առթի կդառնան: Ողջույնի խոսք ասաց նաև ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Վարդ Ղուկասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով հյուրերին՝ հրավերն ընդունելու և միջազգային վերապատրաստման շաբաթին մասնակցելու համար: ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի պետի խոսքը՝ այստեղ:
Բացման խոսքից հետո միջոցառման մասնակիցները լուսանկարվեցին ՀՊՏՀ խորհրդանշական պատի մոտ, այնուհետև շարունակեցին այսօրվա օրակարգով նախատեսված աշխատանքները: Հանդես եկավ «Էրազմուս +»-ի ազգային գրասենյակի ծրագրի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանում իրականացվող ակադեմիական շարժունության ծրագրերը: Էդիթ Սողոմոնյանը մանրամասն և համապարփակ ձևով ներկայացրեց 2014-2020թթ. իրականացված և նախատեսված ծրագրերը, դրանց աշխարհագրությունը, ուղղությունները, գործընկեր համալսարանների մասնակցությունը, ծրագրի էությունն ու հնարավորությունները: Ներկայացումից հետո նա պատասխանեց մասնակիցներին հուզող հարցերին:
Միջոցառումը կշարունակվի առաջիկա օրերին, որի մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը կծանուցի առաջիկայում:

Сегодня в центре международных программ университета, по инициативе отдела внешних связей АГЭУ, с участием 11 преподавателей и административных сотрудников из 8 европейских вузов, был дан старт неделе международной переподготовки. На мероприятии присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, координатор национального офиса «Эразмус +» Лана Карлова, ответственный за программу Эдит Согомонян.
Ректор АГЭУ Корюн Атоян приветствовал присутствующих, выразив надежду, что у сотрудников университетов-партнеров сложилось хорошее впечатление об Армении и на следующей неделе оно еще больше укрепится, поскольку они в сопровождении сотрудников отдела внешних связей будут объезжать Армению (познавательная часть программы началась со вчерашнего дня), познакомятся с нашей страной. Ректор нашего университета подчеркнул, что с 2014г. АГЭУ активно вовлечен в разных действиях программы «Эразмус +» с каждым годом расширяя количество участников, а также географию партнеров-вузов. Приветственная речь ректора Корюн Атояна – здесь.
Затем коорднатор национального офиса «Эразмус +» Лана Карлова приветствовала присутствующих, подчеркивая важность меропрития и отметила, что такое мероприятие в этом формате организовано впервые. Она выразила надежду, что в рамках этой инициативы пройдут интересные презентации, диксуссии, которые станут отличной возможностью для обмена опытом.
С приветственной речью выступил руководитель отдела внешних связей Вард Гукасян. Она выразила благодарность за принятие приглашения и участие в неделе международной переподготовки. Речь начальника отдела внешних связей Вард Гукасян – здесь.
После вступительной речи участники мероприятия фотографировались возле символической стены АГЭУ, затем продолжили запланированные работы, а затем перешли к текущей повестке дня.
Мероприятие продолжится в ближайшие дни, о чем будет информировать Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ.