Դիտումների քանակ՝ 1762
Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության 4-րդ կուրսում «Միջազգային առևտուր» առարկայի դասախոս, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր «Թիմային խաղ» բաց դասը, որի ընթացքում ուսանողներն ի ցույց դրեցին  առևտրային բանակցային հմտությունները:
Խաղի ընթացքում 2 թիմերից մեկը ներկայացնում էր կահույքի միջազգային կազմակերպություն, մյուսը՝ փայտանյութ արտադրող ընկերություն: Գործընկերներ ձեռք բերելու նպատակով կողմերը բանակցում էին՝ միմյանց ծանոթացնելով իրենց գործունեությանը, առևտրաշրջանառության ծավալներին, ֆինանսական և տնտեսական ցուցանիշներին, սպառման շուկային և այլն: Հաջող բանակցությունների արդյունքում, թիմերը կնքեցին համագործակցության պայմանագիր:
Ուսանողները մեծ խանդավառությամբ էին պատրաստվել «բեմականացմանը», ներկայացել պատշաճ հագուկապով:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց դասախոսը՝ պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանը, դասընթացի շրջանակում գործնական գիտելիքներ են հաղորդվում՝ ինչպես գտնել գործընկերներ և իրականացնել արտաքին առևտրային գործարքներ, որում կարևոր են թե' ուղղակի, թե' միջնորդավորված կապերը, գործարքներ կնքելու և իրականացնելու տեխնիկան, պայմանագրերի կնքումն ու պայմանագրի կետերի իրականացումը, ներառյալ արբիտրաժը, վարկավորումը և այլն: Միաժամանակ, տնտեսագետ-միջազգայնագետները զարգացնում են բանակցային հմտությունները:
«Միջազգային առևտուր իրականացնողները բանակցային գործընթացում պետք է կարողանան ճիշտ ոճով հանդես գալ, գործընկերոջը հոգեբանորեն ճանաչեն, առավելագույնս ներկայացնեն իրենց մրցակցային առավելությունները: Գործնականում այս ամենը պատկերացնելու համար կազմակերպվում են նմանօրինակ թիմային խաղեր»,-նշեց Զոյա Թադևոսյանը հավելելով, որ այս գործնական պարապմունքները և' արդյունավետ են գիտելիքի ամրագրման տեսանկյունից, և' հետաքրքիր են ուսանողների համար:

На 4-ом курсе специальности “Международные экономические отношения”, по инициативе преподавателя дисциплины “Международная торговля”, д.э.н., профессора Зои Тадевосян был организован открытый урок на тему: “Командная игра”, в ходе которого студенты показали свои переговорные навыки в торговле.
В ходе игры одна из двух команд представляла международную организацию мебели, другая - организация по производству древесины. С целью найти партнеров, стороны вели переговоры, знакомили друг друга со своей деятельностью, объемами оборота торговли, финансовыми и экономическими показателями, потребительским рынком и т.д. В результате успешных переговоров команды заключили договор о сотрудничестве.
Студенты подготовились к “инсценировке” с большим энтузиазмом, представились подобающим образом.
В беседе с нами преподаватель, профессор Зоя Тадевосян отметила, что в рамках курса передаются практические знания: как найти партнера и осуществлять внешние торговые сделки, где важны и прямые, и посреднические связи, техника заключения и реализации сделок, заключение договора и реализация пунктов договора, включая арбитраж, кредитование и т.д. В то же время, международные экономисты развивают свои переговорные навыки.