ՀՊՏՀ բակալավրիատի հեռակա կրթաձևում ավարտական կուրսերի ուսանողների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները մեկնարկեցին: Այսօր պաշտպանության էին ներկայացել ֆինանսական ֆակուլտետի մաքսային գործ և կառավարման ֆակուլտետի պետական և մունիցիպալ կառավարում մասնագիտությունների ուսանողները (5-րդ կուրսեր):
Մաքսային գործ մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահը ՀՀ ֆինանսների նախարարության օպերատիվ հետախուզության և ներքին անվտանգության գլխավոր վարչության օպերատիվ հետախուզության վարչության երկրորդ բաժնի պետ, տ.գ.թ. Գարիկ Դարբինյանն է:
Մեզ հետ զրույցում մաքսային գործ մասնագիտության 5-րդ կուրսի ուսանողուհի Անի Հարությունյանը, ով դիպլոմային աշխատանք պաշտպանեց «Մաքսային ձևակերպման փուլերը և հայտարարագրումը ՀՀ-ում» թեմայով, նշեց, որ պաշտպանությունն անցել է քննական պատշաճ մթնոլորտում: Անին ակնկալում է լավ (70-ից բարձր) գնահատական: Մեր ուսանողուհին նշեց, որ առաջիկայում պատրաստվում է աշխատել մասնագիտությամբ:
Պետական և մունիցիպալ կառավարում մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահն է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Մարտուն Չոբանյանը: Վերջինս մեզ հետ զրույցում ասաց, որ, ի տարբերություն առկա կրթաձևի, հեռակայում ավարտական աշխատանքներում թերացումներն ավելի շատ են: «Ուսանողները որոշ դեպքերում չեն տիրապետում ուսումնասիրության առարկային, գործիքակազմին, բովանդակային կողմին: Ինչ խոսք, այսօր եղան նաև լավ աշխատանքներ, որոնցում ներկայացվեցին գործնական առումով արժեքավոր առաջարկություններ»,-ասաց Մարտուն Չոբանյանը՝ հավելելով, որ ավարտական աշխատանքներ կատարելու հմտություններով աչքի են ընկնում մագիստրատուրայի ուսանողները, որոնք հիմնականում ներկայացնում են համապարփակ վերլուծություններ, հիմնավոր եզրակացություններ, կառուցողական առաջարկություններ:
Նշենք, որ հեռակա բակալավրիատի ավարտական կուրսերի ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը մեկնարկել է մայիսի 29-ին և կտևի մինչև  հունիսի 20-ը:

На заочной форме обучения бакалвриата стартовали защиты дипломных работ студентов выпускных курсов. Сегодня защитили свои работы студенты специальностей таможенное дело финансового факультета и государственное и муниципальное управление факультета менеджметна (5-й курс).
Председатель итоговой аттестационной комиссии специальности таможенное дело - начальник 2-го отдела оперативно-розыскного управления Главного управления оперативного розыска и внутренней безопасности Министерства финансов Республики Армения, к.э.н. Гарик Дарбинян.
В беседе с нами студентка 5-го курса специальности таможенное дело Ани Арутюнян отметила, что защита дипломных работ проходила в надлежащем экзаменационном атмосфере. Ани рассчитывает на хорошую оценку. Наша студентка отметила, что хочет найти работу по специальности.
Председатель аттестационной комиссии по специальности государственное и муниципальное управление к.э.н, доцент, доцент, кафедры управления Российско-Армянского (Славянского) университета Мартун Чобанян. Последний в беседе с нами сказал, что в отличие от стационарной формы обучения, на заочной форме обучения недостатки более существенные.
Отметим, что итоговый процесс аттестационный процесс заочного бакалавриата стартовал 29-го мая, и продолжиться до 20-го июня.