ՀՊՏՀ աշխատակիցները մասնակցել են ՐԻՖԱՅՆ նախագծի մեկնարկային հանդիպմանը
Սույն թվականի հոկտեմբերի 15-ից մեկնարկել է «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում այս տարի ֆինանսավորում ստացած «Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում» (ՐԻՖԱՅՆ), № 585784-EPP-1-2017-1-AT-EPPKA2-CBHE-JP նախագիծը: Նախագծի շրջանակներում Վիեննայում (Ավստրիա) նոյեմբերի 21-24-ը կազմակերպվել է մեկնարկային հանդիպումը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտ Մարուքյանը և ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ Վանինե Երանոսյանը: Այս մասին հայտնում եմ արտաքին կապերի բաժնից՝ հավելելով, որ հանդիպմանը քննարկվել են նախագծի աշխատանքային փաթեթներով նախատեսված գործողությունների շրջանակը, պլանավորվել են առաջիկա մեկ տարվա գործողությունները, մասնավորապես, առաջին աշխատանքային փաթեթի շրջանակներում կարիքների գնահատման հարցումների կազմակերպումն ու հաշվետվողականությունը:
Նախագծի համակարգողի կողմից մանրամասն ներկայացվել են նախագծի հաշվետվողականությանը և ֆինանսական փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները, աշխատանքային փաթեթների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց կողմից ղեկավարվող աշխատանքային փաթեթների նկարագրերը և առաջիկայում նախատեսված գործողությունները:
ՀՊՏՀ-ն ղեկավարում է 7-րդ աշխատանքային փաթեթը՝ տեղեկատվության տարածումն ու արդյունքների կիրառումը: Մեկնարկային հանդիպման ժամանակ Մարգարիտ Մարուքյանը ներկայացրել է տեղեկատվության տարածման ու արդյունքների կիրառման գործողությունների պլանը, ինչպես նաև արդեն ձեռք բերված արդյունքները: Նշենք, որ համակարգելով 7-րդ աշխատանքային փաթեթը՝ ՀՊՏՀ աշխատանքային խումբը մինչև մեկնարկային հանդիպումը պատրաստել էր նախագծի պաշտոնական կայքի բովանդակությունը, նախագծի լոգոն, տեղեկատվական թերթիկը, ինչպես նաև հաշվետվությունների ձևաչափերը: Նախագծի համակարգողները բարձր են գնահատել ՀՊՏՀ աշխատանքային խմբի ջանքերը և սուղ ժամկետներում կատարված ծավալուն աշխատանքը:
Նշենք, որ ՐԻՖԱՅՆ-ը եռամյա նախագիծ է և նախագծի գործողությունները նախատեսված են 2017 թ. հոկտեմբերից մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերը: Նախագծի նպատակների, վերջնարդյունքների, գործընկերների, ինչպես նաև նախագծում ՀՊՏՀ դերի մասին մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի ՀՊՏՀ կայքում և նախագծի պաշտոնական կայքում` http://www.reforming-finance.eu/:

С 15 октября сего года в рамках программы «Эразмус +» стартовал проект «Реформ магистерских программ по направлению финансы в Армении и Молдове» (РЕФАЙН) № 585784-EPP-1-2017-1-AT-EPPKA2-CBHE-JP. Целью проекта является реформирование и модернизация учебных программ II цикла обучения – мастерат по специальности «Корпоративные финансы». В рамках проекта 21-24 ноября в Вене (Австрия) была организована стартовая встреча, на которой приняла участие главный специалист отдела внешних связей АГЭУ Маргарит Марукян и ассистент кафедры финансов Ванине Ераносян. Об этом сообщает отдел внешних связей АГЭУ и добавляет, что на встрече были обсуждены круг действий по рабочим пакетам.
Координатором проекта подробно были представлены подотчетность проекта и требования к финансовым документам. Руководители рабочих пакетов представили характеристики своих рабочих пакетов, а также предстоящие действия. По итогам встречи был обозначен фонд и график предстоящей работы по усовершенствованию мастерских учебных программ.
АГЭУ заниемается 7 рабочим пакетом, т.е. распространением информации и применением результатов. На стартовой встрече Маргарит Марукян представила план действий по распространению информации и применения результатов. Отметим, что отдел внешних связей до проведения стартовой встречи подготовила содержание официального сайта проекта, лого проекта, информационный листок, а также форматы отчетов. Координаторы проекта высоко оценили усилия рабочей группы АГЭУ.
Отметим, что РИФАЙН является трехлетней программой и действия проекта запланированы с октября 2017 года по октября 2020 года. Подробности проекта доступны на сайте АГЭУ по ссылке и на официальном сайте проекта: http://www.reforming-finance.eu/.