Դիտումների քանակ՝ 1132
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր Անգլախոսների ակումբի հերթական, թվով երրորդ  սեմինարն էր, որին մասնակցում էին  գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, լեզուների ամբիոնի  վարիչի ժ/պ Սուսաննա Չալաբյանը, նույն ամբիոնի դասախոսներ, ակումբի անդամները: Քննարկման թեման երջանկությունն էր:
Ուսանողների հյուրը այսօր կրկին Կենտրոնական բանկի իրավաբանական վարչության պետ Վարուժան Ավետիքյանն էր (մարտի 6-ին  նա հանդես էր եկել Հայաստանի ֆինանսական իրավիճակի վերաբերյալ դասախոսությամբ):
Բանախոս Վարուժան Ավետիքյանի «Ի՞նչ է երջանկությունը»  հարցին  ամեն մեկը յուրովի պատասխանեց՝ «Երբ քեզ երջանիկ ես զգում, ընդ որում՝ գիտես, թե ինչ է դժբախտությունը», «Երբ ժպտում ես», «Երբ խնդիրներ չունես» և այլն: Բանախոսը երջանիկ լինելու  համար   առանձնացրեց մի քանի նախապայմաններ. սեմինարն անցավ ակտիվ մթնոլորտում, ուսանողները ներկայացրեցին  երջանկության մասին իրենց պատկերացումները, ընկալումները:
Մեզ հետ զրույցում Սուսաննա Չալաբյանը նշեց, որ «Երջանկություն»  («Ինչպես Երջանիկ լինել»)  թեմայով դասընթացները Հարվարդի համալսարանում ամենասիրվածներից են: «Մեզանից յուրաքանչյուրը ծնվել է երջանիկ լինելու համար, ուստի երջանկություն թեման միշտ էլ ակտուալ է »,-ընդգծեց  ամբիոնի ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ Անգլախոսների ակումբը  համախմբում է ՀՊՏՀ՝  անգլերենին լավ տիրապետող  ուսանողներին, մագիստրանտներին, ասպիրանտներին: Այժմ ակումբի անդամ են 6 տասնյակ  ՀՊՏՀ-ականներ: Ակումբի գործունեության շրջանակներում կազմակերպվում  են  սեմինարներ, հրավիրվում են մասնագետներ, անգլերենով քննարկվում են  տարբեր թեմաներ:

Количество просмотров: 771
Сегодня в зале заседаний АГЭУ состоялся очередной семинар Клуба для английскоговорящих, в котором присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, и.о. заведующего кафедрой языков Сусанна Чалабян, преподаватели той же кафедры, члены клуба. Тема обсуждения – счастье.
Гость студентов – вновь руководитель юридического отдела Центрального банка Варужан Аветикян (6-го марта Аветикян выступал с лекцией на тему финансового состояния Армении).
На вопрос Варужана Аветикяна «Что такое счастье?» каждый итветил по своему: «Когда чувствуешь себя счастливым знаешь что то такое несчастье», «Когда улыбаешься», «Когда у тебя нет проблем» и т.д. Спикер выделил несколько предпосылок необходимы для счастья: семинар прошел в активной атмосфере, студенты представили свои представления, восприятия о счастье.
В беседе с нами  Сусанна Чалабян отметила, что семинары на тему “Счастье” (“Как быть счастливым”) - одни из самых любимых  в Гарвардском университете. «Каждый из на родился, что быть счастливым, поэтому эта тема всегда актуальна», - подчеркнула руководитель кафедры.
Клуб объединяет студентов, магистрантов, аспирантов, хорошо владеющих английским. Сейчас членами клуба являются 60 университетовцы. Руководитель кафедры также подчеркнула, что в рамках деятельности клуба будут организованы семинары, приглашаться специалисты, на английском будут обсуждены разные темы.