Դիտումների քանակ՝ 2058
ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովի 2-րդ կլոր սեղանը, որը կայացավ այսօր, նվիրված էր Հայաստանի նորաստեղծական համակարգի ձևավորման հիմնախնդիրների և հեռանկարների քննարկմանը: Հանդիպումը մեկտեղել էր գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանին, ՀՊՏՀ գիտնականներին, երիտասարդ հետազոտողներին ու ասպիրանտներին: Կլոր սեղանը համակարգում էր «Ինովացիոն և ինստիտուցիոնալ հետազոտություններ» գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մարգարյանը, ով բացման խոսքում համառոտ անդրադարձավ գիտաուսումնական լաբորատորիայի գործունեությանը, նպատակներին և խնդիրներին:
Ատոմ Մարգարյանը ներկայացրեց առաջին զեկուցումը, որը նվիրված էր ՀՀ-ում նորաստեղծական համակարգի ձևավորման հիմնախնդիրներին և հնարավորություններին: Ազգային ինովացիոն համակարգի էությունը բացատրելով՝ դոցենտը շեշտադրեց, որ համակարգը խարսխված է գիտելիքի վրա, վերլուծեց Հայաստանում գիտության վիճակը, վերհանեց հիմնախնդիրները, հանդես եկավ առաջարկություններով: Զեկուցման մեջ արծարծված հարցերը լայն արձագանք ստացան, ծավալվեց բանավեճ:
Հաջորդիվ վերոնշյալ գիտաուսումնական լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող, տ.գ.թ., դոցենտ Հարություն Թերզյանը և մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի ասպիրանտ Էդգար Թաղարյանը զեկուցումներ ներկայացրին համապատասխանաբար՝ «Բարձր տեխնոլոգիաների արտահանման ծավալների վրա տնտեսության դիվերսիֆիկացման աստիճանի ազդեցության գնահատում» և «ՀՀ տնտեսական աճի տեխնոլոգիական առանձնահատկությունները» թեմաներով:
Ընդհանուր առմամբ, այսօրվա կլոր սեղանում քննարկման ներկայացվեցին հետևյալ հարցերը. ինչպե՞ս վերականգնել հիմնարար հետազոտությունների համակարգը (կառուցել նո՞րը, թե՞ արդիականացնել հինը), հնարավո՞ր է արդյոք գիտության և կրթության համապարփակ ինտեգրումը, ինչո՞ւ փոքր նորաստեղծական բիզնեսը դեռևս չի կայացել Հայաստանում, ինստիտուցիոնալ նորաստեղծությունների դժվարությունները և հեռանկարները Հայաստանում:

Количество просмотров: 1573
Состоявшийся сегодня второй круглый стол 27-ой научной конференции АГЭУ был посвящен обсуждению проблем и перспектив формирования инновационной системы Армении. Встреча объединила вокруг себя проректора по науке и внешним связям Гагика Варданяна, ученых АГЭУ, молодых исследователей и аспирантов. Работу круглого стола координировал руководитель научно-учебной лаборатории “Инновационные и институциональные исследования”, к.э.н., доцент Атом Маргарян, который кратко представил деятельность научно-учебной лаборатории, ее цели и задачи.
Атом Маргарян представил первый доклад, который был посвящен проблемам и перспективам формирования инновационной системы в РА. Объяснив сущность национальной инновационной системы, доцент подчеркнул, что система основана на знаниях, проанализировал состояние науки в Армении, выявил проблемы, выступил с предложениями.
Далее старший исследователь научно-учебной лаборатории, к.э.н., доцент Арутюн Терзян и аспирант кафедры макроэкономики Эдгар Тагарян представили доклады по соответствующим темам: «Оценка воздействия степени диверсификации экономики на объемы экспорта высоких технологий» и «Технологические особенности экономического роста РА».
В целом, что в ходе сегодняшнего круглого стола были обсуждены следующие вопросы: как восстановить систему фундаментальных исследований, возможна ли всеобъемлющая интеграция науки и образования, почему в Армении не развивается инновационный бизнес, трудности и перспективы институциональных инноваций в РА.