Յուրատեսակ նախաձեռնություն ՀՊՏՀ բակում. առիթը գիրք նվիրելու օրն է (լուսանկարներ)
Գիրք նվիրելու օրը մեր բուհի  ուսանողները նշեցին յուրատեսակ ֆլեշմոբով, որը նախաձեռնել էր մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողական խորհուրդը: Դասամիջոցին ՀՊՏՀ բակում տասնյակ ուսանողներ իրենց ընտրությամբ որպես նվեր ստացան գրքեր (հայ, ռուս և արտասահմանյան գրականություն) ՝ պատասխանելով գրականությանն առնչվող  տարբեր հարցերի: Յուրաքանչյուր ուսանող պետք է պատասխաներ 1 հարցի, իսկ դժվարանալու դեպքում՝ հնարավորություն էր ստանում պատասխանել  2-րդ հարցին՝ նշելով հայ, ռուս և արտասահմանյան գրողների անունները, որոնց դիմանկարները ցուցադրված էին :
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախագահ Գևորգ Սահակյանն ասաց, որ  գրքերը, որոնք  բաժանվեցին  տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներին, հավաքվել էին իրենց ֆակուլտետի ուսանողների ջանքերով:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ նախաձեռնությունը նպատակ ունի մեծացնելու  հետաքրքրությունը գրքի, ընթերցանության նկատմամբ:
Այս ակցիան մեծ խանդավառություն էր առաջացրել ուսանողների, նաև դասախոսների շրջանում: ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Մանե Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ընթերցանությունն իր կյանքում մեծ դեր և նշանակություն ունի:
«Ինձ համար ամենալավ և արժեքավոր նվերը գիրքն է, և այս տոնը հիանալի առիթ է ՝ ստանալու այդ նվերը: Ընդամենը 18 տարեկան եմ, բայց  կարող եմ ասել, որ կարդացածս գրքերը մեծ հետք են թողել իմ կյանքում, ընթերցանության շնորհիվ բացահայտել եմ  մի շարք  հարցերի պատասխաններ, որոնց  հանդիպում ենք կյանքում»,-նշեց ուսանողուհին՝ հավելելով, որ կարդացած վերջին գիրքը Ֆրեդերիկ Դարի  «Բոլորս մենակ ենք» ստեղծագործությունն է:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի  2-րդ կուրսի ուսանող Վիգեն Հարությունյանը, ով  մասնակցելով ֆլեշմոբին իր ընտրությամբ նվեր էր ստացել Րաֆֆու  երկերի ժողովածուի 5-րդ հատորը («Կայծեր» և «Խաչագողի հիշատակարանը»), մեզ հետ զրույցում կարևորեց ընթերցանության դերը մարդու, հատկապես ուսանողի կյանքում:
«Ընդհանրապես, մարդու համակողմանի զարգացման  գործում  ամենամեծ դերը գրքինն է: Ինչպես ասում են՝ գիրք կարդալը նորաձև է: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդին՝  այս գեղեցիկ ակցիան կազմակերպելու և ուսանողներին օգտակար  գրքեր նվիրելու համար: Իմ կարդացած վերջին գիրքը Սթեյս Կրամերի «Իմ ինքնասպանությունից 50 օր առաջ» ստեղծագործությունն է, հաջորդը կլինի  Րաֆֆու «Խաչագողի հիշատակարանը», որը նվեր ստացա այսօր»,-ասաց Վիգեն Հարությունյանը:
Թեև երկար դասամիջոցն արդեն  ավարտվել էր, բայց  բակում շարունակվում էր  ուսանողների հետաքրքրությունը առաջարկվող գրքերի  նկատմամբ. մի շարք ուսանողներ պատասխանելով հարցերին՝ գիրք էին ստանում:

Уникальная инициатива во дворе АГЭУ: поводом стал день дарения книг (фото)
Наши студенты уникальным флешмобом отметили день дарения книг, который инициировал студенческий совет маркетинга и организации бизнеса. Во время перерыва во дворе АГЭУ десятки студенты по выбору получили в подарок книги (армянская, русская, иностранная литература) отвечая на на различные вопросы, связанных с литературой. Каждый студент должен был ответита на один вопрос и если возникали трудности с ответом на 2-ой вопрос, отмечая имени армянский, русских и иностранных писателей, портреты которых были выставлены.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью председатель студенческого совета маркетинга и организации бизнеса Геворг Саакян сказал, что книги, подаренные студентам разных факультетов, были собраны усилиями студентов их факультета.
По словам организаторов, инициатива имеет цель повысить интерес к книге и к чтению.
Акция породила большой энтузиазм среди студентов а также преподавателей. Первокурсница факультета Регулирование экономики и Международные экономическое отношения Мане Григорян в беседе с нами сказала, что чтение в ее жизни имеет большую роль и значение.
«Для меня самый лучший и ценных подарок это книга, и этот праздник великолепний повод – получить этот подарок. Мне всего лишь 18 лет, но могу сказать, что прочтенные мною книги оставили большой след в моей жизни, благодаря книге я познала ответы ряд вопросов, с
которыми мы сталкиваемся в жизни», - отметила студентка, добавив, что последняя книга, которая она прочитала это произведение «Все мы одиноки» Фредерика Дара.
Второкурсник факультета Бухгальтерский учет Виген Арутюнян, который получил подарок 5-ый том собрания сочинений Раффи («Кайцер» и «Дневник Хачагоха»), в беседе с нами подчеркнул важность роли чтения в жизни человека, особенно студента.
«Вообще-то в всестороннем развитии личности самая большая роль пренадлежит книге. Как говорят, чтение это стильно. Хочу выразить благодарность стуенческому совету маркетинга и организации бизнеса за организацию этой красивой акции и полезных книг, которые были подарены студентам».