Քիչ առաջ հայտնի դարձան «Ուսանողական աշուն-2014» մարզամշակութային փառատոնի շրջանակներում այսօր անցկացված շախմատի առաջնության հաղթողները: ՀՊՏՀ նախասրահում խաղերի ավարտից հետո կատարվեց հաղթողների պարգևատրման արարողությունը՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի մասնակցությամբ, ով պատվոգրեր և մեդալներ հանձնեց 1-ին տեղը գրաված տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերություններ ֆակուլտետի ուսանողներին:
2-րդ տեղը զբաղեցրեց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետը, որի ներկայացուցիչներին մրցանակ հանձնեց ՈւԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը, իսկ 3-րդ տեղը՝ ֆինանսական ֆակուլտետը, որի մարզիկներին մրցանակը հանձնեց ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի ժ/պ Հովհաննես Գաբրիելյանը:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը 1-ին տեղը զբաղեցրած ուսանողներին մրցանակ հանձնելիս կարևորեց շախմատի դերը՝ ընդգծելով, որ այսօր մեր երկրում շախմատին բարձր մակարդակի ուշադրություն է դարձվում: Համալսարանի ղեկավարը հաղթանակած ուսանողներին կոչ արեց էլ ավելի եռանդով ու ոգևորությամբ նվիրվել շախմատի զարգացմանը:

Стали известны победители первенства по шахматам, проведенного сегодня в рамках спортивно-культурного фестиваля «Студенческая осень-2014». После завершения игр в фойе АГЭУ была проведена церемония нагарждения победителей с участием ректора Корюна Атояна, кто вручил грамоты и медали студентам факультета регулирование экономики и международных экономических отношений, занявших 1-ое место.
2-ое место занял факультет бухгалтерского учета и аудита, представителям которого приз вручил председатель Студсовета Сергей Харатян, а 3-ье место -- финансовый факультет, спортсменам которого приз вручил и/о заведующего кафедрой физвоспитания, ЧС и ГО Ованнес Габриелян.
Ректор Корюн Атоян, вручая приз занявшим 1-ое место студентам, подчеркнул важную роль шахмат, указывая, что сегодня в нашей стране шахматам уделяется большое внимание. Руководитель университета победивших студентов призвал с большей энергией и воодушевлением посвятить себя развитию шахмат.