Լույս են տեսել «Ամբերդ» մատենաշարի մենագրությունները
ՀՊՏՀ «Ամբերդ»  հետազոտական կենտրոնում  2013թ. հունիսի 1-ից մինչև տարեվերջ  երեք հետազոտական ծրագրի տասնհինգ  ուղղություններով կատարված հետազոտությունների ամփոփ հաշվետվությունների հիման վրա հրատարակվել է մենագրությունների շարք, որն անվանվել է ««Ամբերդ» մատենաշար»: 17 պրակներից բաղկացած հրատարակությունը ներառում է հետազոտական թեմաների ամենաառանցքային հիմնադրույթները, եզրակացությունները և առաջարկությունները: Յուրաքանչյուր մենագրության վերջում ներկայացված է ռուսերեն և անգլերեն ամփոփում:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը նշեց. «Քանի որ «Ամբերդում» իրականացվում են նաև մագիստրոսական հետազոտական ծրագրեր, այս փուլում առաջին անգամ հրատարակվել է «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանի ղեկավարությամբ իրականացված հետազոտության 1 թեմայի ամփոփ հաշվետվությունը: Առաջիկայում հրատարակության կներկայացնենք  նաև ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանի ղեկավարած հետազոտական խմբի և «Ամբերդի» 4  մագիստրոսական խմբերի  հետազոտության արդյունքները»:
Կենտրոնի տնօրենը հավելեց, որ  պրակների օրինակներ են տրամադրվել մի քանի գրադարանների (Ազգային, համալսարանական), ըստ հետաքրքրության շրջանակների՝ մենագրությունները կտրամադրվեն նաև նախարարությունների, համալսարանների, գիտական հաստատությունների:
Հրատարակված մենագրությունների ծավալը ավելի քան 110 մամուլ է կամ 1766 էջ:
Ի լուր ընթերցասերների տեղեկացնում ենք, որ մատենաշարը հասանելի է նաև ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում, այն կարող եք ընթերցել հետևյալ հղումով՝  http://www.asue.am/am/էջեր-220//հրապարակումներ-1397 :

Количество просмотров: 1125
С  1-го  июня  2013  года    до  конца   года  в  исследовательском  центре  АГЭУ «Амберд»  на  основе    сводных  отчетов,  сделанных по  пятнадцати  направлениям  трех  исследовательских  программ,      опубликована  серия  монографий, которая  называется   «Серия «Амберд»». Издание, состоящееся  из  17 выпусков,  включает   наиболее  ключевые  положения  исследовательских  тем, заключения  и  предложения.  В  конце  каждой  монографии  представлено резюме  на  русском  и  английском  языках.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью   директор  исследовательского  центра, доктор  экономических  наук, профессор  Самвел  Аветисян  отметил: «Так  как  в «Амберде» осуществляются  и  магистерские  исследовательские программы, на  этом  этапе  впервые  опубликован   краткий  отчет  1 темы осуществленного  исследования  под  руководством  директора  программы  «Исследования  национальной  безопасности», к.э.н. Вардана  Атояна. В  ближайшее  время  представим  к  печати  и  результаты  исследования  исследовательской  группы,   руководимой  проректором  по  учебно-методическим  работам  Паруйром  Калантаряном, и  4  магистерских  групп  «Амберда»».
Директор  центра  добавил, что экземпляры  изданияя предоставлены  некоторым  библиотекам (Национальной, университетской), в  зависимости  от  сферы  интереса  монографии  будут  предоставлены  и  министерствам, университетам, научным  заведениям.
Количество    опубликованных   монографий  110  или  1766 листов.
К  сведению  читателей  сообщаем, что  серия  доступна  и  в  официальном  сайте  АГЭУ, ее  можно  прочитать  по  следующей  ссылке:  http://www.asue.am/am/էջեր-220//հրապարակումներ-1397 :