ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովն ամփոփել է առկա բակալավրիատի ընդունելությունը. դիմորդների թիվը ՀՊՏՀ-ին հատկացված տեղերից ավելի է
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում երեկ՝ հունիսի 1-ին, ժամը 18.00-ին, ավարտվել է 2014-2015 ուսումնական տարվա առկա բակալավրիատի ընդունելությունը (հիմնական փուլ): ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր, ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ նույն օրն ամփոփվել են գործընթացի արդյունքները:
Ըստ ամփոփված արդյունքների՝ հայտագրվել է 1484 դիմորդ՝ ՀՊՏՀ-ին հատկացված 930 վճարովի և անվճար տեղերի համար:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Աթոյանի գնահատմամբ, սա լավ ցուցանիշ է: «Թեև, ընդհանուր առմամբ, հանրապետությունում այս տարի արձանագրվել է դիմորդների թվի նվազում, ինչն արդեն հայտնի էր հանրությանը, սակայն մեր բուհի ընդունելության գործընթացի արդյունքում պատկերը հուսադրող է: Սա նշանակում է, որ մեր համալսարանը շարունակում է պահանջված լինել և պահպանել իր բարձր հեղինակությունը»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց Կորյուն Աթոյանը:
Նշենք, որ ընդունելության գործընթացը մեկնարկել էր մայիսի 5-ին: Ընդունող հանձնաժողովն աշխատել է ամեն օր՝ ժամը 9.00-18.00-ն, բացառությամբ մայիսի 9-ի, 10-ի, 11-ի: Այս մասին մեզ հայտնեց ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Մերի Բադալյանը՝ նշելով, որ բոլոր մասնագիտությունների համար սահմանված տեղերն ունեն իրենց դիմորդները, մի շարք մասնագիտություններում ընդունելության մրցույթ կլինի:
«Այս տարի, նախորդ տարիների համեմատ, տարբեր մասնագիտություններում դիմորդների թիվը, համեմատաբար, հավասարաչափ է բաշխվել: Դիմորդների մեծ թիվ է գրանցվել ֆինանսներ,կառավարում, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի, շուկայաբանություն մասնագիտություններում (առկա է մրցույթ): Ինչ վերաբերում է հանձնաժողովի աշխատանքին՝ պետք է նշեմ, որ աշխատել ենք նույնիսկ արտաժամյա՝ըստ անհրաժեշտության: Հարկ եմ համարում նշել նաև, որ հնարավորինս փորձել ենք ապահովել դիմորդների իրազեկվածությունը՝թե' բուհի պաշտոնական կայքի, թե' լրատվամիջոցների, թե' հեռախոսազանգերի միջոցով:
Կարծում ենք, դիմորդները և նրանց ծնողները գոհ են մնացել հանձնաժողովի աշխատանքից (այդ մասին վկայում էին նրանց խոսքերը), ձգտել ենք բոլորի հետ լինել բարեհամբույր ու համբերատար: Տարբեր շրջաններից եկած ուսանողների ծնողներին հատկապես ոգևորել է բուհի «Տնտեսագետ» ուսանողի տան առկայությունը, ինչը հնարավորություն է տալիս մատչելի պայմաններով ուսանողի կացարանի հարցը լուծելու»,-ընդգծեց Մերի Բադալյանը:
Պատասխանատու քարտուղարի հավաստմամբ՝ դիմորդների մեծ մասը կողմնորոշված էր՝ ինչ մասնագիտություն է ընտրելու: Եղել են նաև դիմորդներ, ովքեր միանգամից դիմել են հանձնաժողովին՝ ճիշտ մասնագիտություն ընտրելու խորհրդատվության համար: Ամփոփելով ընդունելության հիմնական փուլը՝ Մերի Բադալյանը նշեց, որ գործընթացն անցել է պատշաճ մակարդակով, արտառոց դեպքեր չեն գրանցվել:
Հավելենք, որ ըստ մասնագիտությունների՝ դիմորդների թիվը փակցված է ընդունող հանձնաժողովին կից (ֆինանսական ֆակուլտետ) ցուցափեղկում:
Տեղեկացնենք նաև, «հատուկ» դիմորդների՝ ՀՀ երկքաղաքացիների և օտարերկրացիների, օտարերկրյա պետությունների ուսումնական հաստատությունները 2014 թվականին ավարտած ՀՀ քաղաքացիների, 2014 թվականի գարնանային զորակոչից զորացրված դիմորդների, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների 2014 թվականի շրջանավարտների փաստաթղթերն ընդունվում են հունիսի 25-ից հուլիսի 2-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն:
Այսօրվանից սկսվում է առկա մագիստրատուրայի ընդունելությունը, որի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/Yndunelutyun.pdf:
Առջևում է նաև հեռակա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ընդունելությունը, որի մասին պատշաճ ժամկետում կտեղեկացնենք:

Приемная комиссия АГЭУ обобщила прием в стационарный бакалавриат: количество абитуриентов больше предоставленных АГЭУ мест
Количество просмотров: 780
Вчера  1-го  июня  в  18.00  в  Армянском  государственном  экономическом университете  завершен  прием  в  стационарный  бакалавриат  на  2014-2015  учебный  год (основной  тур). В  тот  же  день  во  главе  с  ректором  АГЭУ, профессором, председателем  приемной  комиссии  АГЭУ  обобщены  были  результаты  процесса.
По  обобщенным  результатам зарегистрированы  1484  абитуриента  на  930  предоставленных  АГЭУ  платных  и  бесплатных  мест.
По  оценке  ректора  АГЭУ,  профессора, председателя  приемной  комиссии  Корюна  Атояна, это  хороший  показатель. «Хотя, в  общем, в  этом  году  в  республике  зафиксировано  увеньшение  количества  абитуриентов, что  уже  было  известно  общественности,  однако  в  результате  приемного  процесса  нашего  вуза  картина  обнадеживающая. Это  означает,  что  наш  университет  продолжает  быть  востребованным  и   сохранять  свою  высокую  репутацию»,- сказал  Корюн  Атоян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ.
Отметим, что  процесс  приема  начался  с  5-го  мая. Приемная  комиссия  работала  ежедневно  9.00-18.00,  за  исключением 9-го, 10-го, 11-го  мая. Об  этом  нам  сообщила  ответственный  секретарь  приемной  комиссии  АГЭУ  Мери  Бадалян, отмечая, что  на   распределенные  для  всех  специальностей   места  есть  свои  заявители, по  некоторым  специальностям  будет    конкурс.
«В  этом году  по  сравнению  с  другими, по  разным  специальностям  количество  заявителей относительно  равномерно  распределено.   Большое  количество  заявителей  зафиксировано по  специальностям  финансы, управление, бухгалтерский  учет  и  аудит, маркетинг (намечается  конкурс). Что  относится  к  работе  комиссии, то  отмечу, что  работали  при  необходимости  даже  сверхурочно. Я  считаю  своим  долгом  отметить  также, что  по  возможности  пробовали  обеспечить  осведомленность  абитуриентов  и  через  официальный  сайт  вуза,  и  информационные  средства, и  телефонные  звонки.
Надеемся, что  абитуриенты  и  их  родители  остались  довольны  работой  комиссии (об  этом  свидетельствуют  их  слова), старались  со  всеми  быть  доброжелательны и  терпеливы. Родителей  студентов, прибывших  из  разных  районов,  особенно  воодушевило  наличие  дома  студента  вуза, что  дает  возможность  доступными  условиями  решить  вопрос   жилья  студента»,-отметила  Мери  Бадалян.
По  утверждению  ответственного  секретаря,  большая  часть  абитуриентов  была  сориентирована, какую  специальность  должна  выбрать. Были  также  абитуриенты, которые  сразу  обратились  к комиссии  за  консультацией  выбора  правильной  специальности. Обобщая  основной  тур  приема, Мери  Бадалян  отметила, что  процесс  прошел   на  должном  уровне,  не  зафиксированы  чрезвычайные  случаи.
Добавим, что  количество  абитуриентов  по  специальностям  размещено  на  доске  рядом  с  приемной  комиссией  (финансовый  факультет).
Сообщим  также, что  документы  «специальных» абитуриентов:   иностранцев  и  лиц РА с  двойным  гражданством, граждан  РА, окончивших  в  2014 году  учебные  заведения  зарубежных  государств, абитуриентов, демобилизованных  с  весеннего  призыва  2014  года, выпускников  2014 года  профессионально-ремесленных и  средних  профессиональных  учебных  заведений  принимаются  с  25-го  июня  до  2-го  июля  18.00.
С  сегодняшнего  дня  начинается  прием  в  стационарную  магистратуру, с  подробностями  которого  можете  ознакомиться  по  следующей  ссылке: http://media.asue.am/upload/Yndunelutyun.pdf:
Впереди  также  прием  в  заочный  бакалавриат  и  заочную  магистратуру,  о  чем  сообщим  в  надлежащий  срок.