Արժութային ճգնաժամերը, կրթաթոշակ, աշխատատեղ ԿԲ–ում. ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչները հանդիպեցին ՀՊՏՀ ուսանողներին
Դիտումների քանակ՝ 1464
Բուհ-ուսանող-գործատու համագործակցության ամրապնդման նպատակով ՀՊՏՀ և ՀՀ կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ այսօր ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հանդիպումը ուսանողների հետ:
«Դուք գիտեք, որ այսօր մեր բուհը համագործակցության բազմաթիվ համաձայնագրեր է ստորագրել Հայաստանի պետական ու մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների հետ: Մեզ համար առավել կարևոր է համագործակցել այնպիսի կազմակերպության հետ, ինչպիսին Կենտրոնական բանկն է` Հայաստանի ամենակայացած և ամենաազդեցիկ կազմակերպություններից մեկը: Մեր համագործակցությունը Կենտրոնական բանկի հետ նոր չի սկսվում, սակայն մենք ուզում ենք, որ այն ավելի ընդլայնվի և ընդգրկի նոր ձևաչափեր»,-բացելով հանդիպումը՝ ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և ներկայացրեց հյուրերին` ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանին, ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանին, անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Գայանե Խաչատրյանին, անձնակազմի կառավարման վարչության պետի տեղակալ Արմինե Թովմասյանին, տնտեսական վիճակագրության զարգացման բաժնի պետ Աշոտ Պետրոսյանին, դրամավարկային քաղաքականության վարչության մոդելավորման և կանխատեսումների բաժնի մակրոտնտեսագետ Հայկ Ավետիսյանին:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը, կարևորելով նման հանդիպումները, շնորհակալություն հայտնեց ՀՊՏՀ ռեկտորին` ուսանողների հետ հանդիպելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Նրա խոսքով` Կենտրոնական բանկը մշտապես հետաքրքրված է հետազոտական, վերլուծական միտք ունեցող, պրպտող երիտասարդների հայտնաբերմամբ և վերջիններիս խրախուսմամբ: Այդ նպատակով արդեն 7 տարի է, ինչ ԿԲ-ն հայտարարում է Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակի մրցույթ և հաղթողներին արժանացնում կրթաթոշակի: «Ցավոք, արդեն 2-3 տարի է, ինչ նվազել է ուսանողների մասնակցությունն այս մրցույթին»,-ասաց ԿԲ նախագահի տեղակալը` հույս հայտնելով, որ այս հանդիպման ընթացքում ուսանողները կտեղեկանան Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակի մրցույթին առնչվող շատ հարցերի և ավելի ակտիվ մասնակցություն կունենան:
Կենտրոնական բանկի Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակին արժանանալու համար մրցույթի պահանջները ներկայացրեց անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Գայանե Խաչատրյանը և համառոտ ներկայացրեց վերլուծական, հետազոտական աշխատանք գրելու ձևերը, ինչպես նաև կենտրոնական բանկում աշխատատեղ համալրելու ուղիները: Անձնակազմի կառավարման վարչության պետը տեղեկացրեց նաև, որ Իսահակ Իսահակյանը եղել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը, այսօր էլ իրենց կողքին է. նա Կենտրոնական բանկում աշխատում է որպես խորհրդական և իր արժեքավոր խորհուրդներով մշտապես օգնում ու աջակցում է ԿԲ աշխատակիցներին: Սիրելի ուսանողներ, Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակի մասին հայտարարությունը հրապարակվել է նաև մեր կայքում, որին ևս մեկ անգամ կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով՝http://www.asue.am/am/էջեր-220//հհ-կենտրոնական-բանկը-հայտարարում-է-մրցույթ-իսահակ-իսահակյանի-անվան-կրթաթոշակ-նշանակելու-համար-498։
Այնուհետև, որպես գիտական հետազոտական աշխատանքի լավագույն օրինակ, դրամավարկային քաղաքականության վարչության մոդելավորման և կանխատեսումների բաժնի մակրոտնտեսագետ Հայկ Ավետիսյանը հանդես եկավ «Արժութային ճգնաժամերի կանխատեսման վաղաժամ ազդանշանային համակարգերը ՀՀ–ում» թեմայով զեկուցմամբ՝ ծավալուն ներկայացնելով ՀՀ-ում արժութային ճգնաժամերի կանխատեսման վաղաժամ ազդանշանային համակարգերը:
Տնտեսական վիճակագրության զարգացման բաժնի պետ Աշոտ Պետրոսյանը ուսանողներին տեղեկացրեց, որ ԿԲ-ն իրականացնում է «Միկրոտվյալների շտեմարանի հարցումներ» ծրագիրը, որի նպատակն այլընտրանքային եղանակով տեղեկատվության ստացումն է: Նրա խոսքով` այս աշխատանքներում, որպես հարցազրուցավարներ, կարող են ներգրավվել բուհերի շրջանավարտները, որոնք կկատարեն այցելություններ մարզերի բիզնես միավորներ, տնային և գյուղացիական տնտեսություններ և կհավաքագրեն տվյալներ: Աշոտ Պետրոսյանը հանգամանորեն ներկայացրեց հարցազրուցավարներին ներկայացվող պահանջները և վարձատրության չափը: Այս աշխատանքին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասեցով՝ http://www.cba.am/am/SitePages/accvacancies.aspx#http://www.cba.am/am/SitePages/accvacancies.aspx#վ։

Валютные кризисы, стипендия, работа в ЦБ. Встреча представителей ЦБ РА со студентами АГЭУ
С целью укрепления сотрудничества между вузом- студентом-работодателем, сегодня по инициативе АГЭУ и центрального банка РА состоялась встреча со студентами.
“Вы знаете, что сегодня наш вуз подписал соглашения о сотрудничестве с государственными и частными организациями Армении. Для нас очень важным является сотрудничество с такими организациями, как Центральный банк, одна из самых устоявшихся и влиятельных организаций Армении. Наше сотрудничество с Центральным банком начинается не сегодня, однако мы желаем, чтобы сотрудничество расширилось и включило в себе новые формы”- открывая встречу сказал ректор АГЭУ Корюн Атоян и представил гостей - заместителя председателя центрального банка РА Нерсеса Ерицяна, члена совета ЦБ Арменака Дарбиняна, заведующую управлением управления персоналом Гаяне Хачатрян, заместителя заведующего управлением управления персоналом Армине Товмасян, заведующего отделом развития экономической статистики Ашота Петросяна, макроэкономиста отдела моделирования и прогнозирования управления денежно-кредитной политики Гайка Аветисяна.
Заместитель председателя Центрального банка Нерсес Ерицян, заявил о важности данного рода встреч, поблагодарил ректора АГЭУ, за предоставленную возможность встретиться со студентами. По его словам Центральный банк заинтересован в выявлении молодежи, заинтересованной исследовательскими, аналитическими работами. С этой целью уже 7 лет, как ЦБ обьявляет конкурс на получение стипендии имени Исаака Исаакяна и победителей удостаивают стипендий. “К сожалению, в последние 2-3 года, уменьшилось количество студентов на участие в данном конкурсе”- сказал заместитель председателя ЦБ, выражая надежду, что на этой встрече студенты будут ознакомлены со многими вопросами, касающиеся конкурса имени Исаака Исаакяна и проявят активное участие.
Требование к участию в конкурсе и основные условия представила заведующая управлением управления персоналом Гаяне Хачатрян и коротко представила формы написания аналитической работы, а также пути к устройству на работу в Центральном банке.
Заведующая управлением управления персоналом сообщила также, что Исаак Исаакян был председателем Центрального банка, сегодня также он рядом с ними, работает советником председателя ЦБ и содействует и помогает сотрудникам ЦБ. Дорогие студенты, обьявление о конкурсе о назначении стипендии имени Исаака Исаакяна было размещено и на нашем сайте, и Вы можете ознакомиться перейдя по следующей ссылке http://www.asue.am/am/էջեր-220//հհ-կենտրոնական-բանկը-հայտարարում-է-մրցույթ-իսահակ-իսահակյանի-անվան-կրթաթոշակ-նշանակելու-համար-498.
После чего, как лудший пример научно-исследовательской работы, выступил макроэкономист отдела моделирования и прогнозирования управления денежно-кредитной политики Гайк Аветисян. Заведующий отделом развития экономической статистики Ашот Петросян сообщил студентам, что ЦБ осуществляет программу, целью которой будет получение информации альтернативными методами. По его словам, в этих работах, как интервьюиры могут выступать выпускники вузов, которые будут посещать регионы, сельские и домашние хозяйства и соберут данные. Ашот Петросян детально представил требования к интервюирам и оплату. Об этом подробнее можете ознакомиться на сайте http://www.cba.am/am/SitePages/accvacancies.aspx#http://www.cba.am/am/SitePages/accvacancies.aspx#վ.