Հանդիպում տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի հետ
Մարքեթինգային հետազոտություններ և հաղորդակցություններ մասնագիտացման 1-ին և 2-րդ կուրսի մագիստրանտներին մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լիլիթ Դադայանի նախաձեռնությամբ այսօր հյուրընկալվեց տեղեկատվական անվտանգության և մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, ով բանախոսեց  սոցիալական մեդիայում մարքեթինգի ապագայի մասին: Ներկա էին մարքեթինգի ամբիոնի դասախոսներ՝ ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանի գլխավորությամբ, աշխատակիցներ:
Փորձագետը, ում այցը ակնհայտորեն սպասված և հաճելի էր լսարանի համար, անդրադարձավ համացանցի ներկա դերակատարմանը՝ ընդգծելով, որ եթե նախկինում ինտերնետ ասելով հասկացվում էր համակարգիչ, ապա այսօր համացանցը դրանք մեր հեռախոսներն են, տարատեսակ սմարթֆոնները, որոնք «մարդկանց դարձրել են համացանցի պարբերական մասնակից»: Նրա խոսքով՝ համացանցի այսօրվա զարգացումները արագ են և սպեկուլյատիվ, իսկ փոփոխություններն էլ այնքան արագ են, որ տեխնիկական լուծումները սկսում են կաղալ: «Օրինակ, այսօր վերջացել են աշխարհի IP հասցեները»,- նկատեց Սամվել Մարտիրոսյանը: Ինչ վերաբերում է սոցիալական մեդիայի բովանդակությանը՝ փորձագետը նշեց, որ միտումները հետևյալն են՝ սկզբում արտադրվում էին ահռելի քանակի լուսանկարներ, իսկ հիմա հիմնական բովանդակությունը տեսանյութերն են, «շարժը գրավոր խոսքից անցումն է դեպի վիդեոյի»:
Սամվել Մարտիրոսյանը խոսեց համացանցի վրա ժողովրդագրական փոփոխությունների ազդեցության, ինտերնետ կապի տարածվածության, սոցիալական հարթակների առանձնահատկությունների մասին. «Ֆեյսբուքում շատ են նաև ավագ տարիքի մարդիկ, իսկ Ինստագրամում քիչ են 35 տարեկանից բարձր օգտատերերը»: Այդուհանդերձ մասնագետը կարծում է, որ սոցիալական մեդիայի հայկական տիրույթում գերիշխում է Ֆեյսբուքը, հետո Ինստագրամը և որպես նոր միտում՝ Յութուբը:
Լսարանը հետաքրքրված էր Սամվել Մարտիրոսյանի դիտարկումներով, հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնց մեր հյուրը պատասխանեց պատրաստակամորեն:

По инициативе доцента кафедры маркетинга, к.э.н. Лилит Дадаян сегодня эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян побывал в АГЭУ и выступил для магистратнов 1-го и 2-го курсов специализации маркетинговые исследования и коммуникации Самвел Мартиросян с докладом о маретинге в социальной медии. На встрече присутствовали преподаватели во главе с заведующим кафедрой, доктором, профессором Араратом Закаряном, сотрудники.
Эксперт, визит которого очевидно был ожидаемым и приятным для аудитории, рассказал осегодняшней роли сети Интернет, подчерикивая, что под «интернет» раньше подразумевалось компьютер, а сегодня Интернет –это наши телефоны, разные смартфоны, которые «превратили людей системного интернет-участника». По его словам сегодняшние развития интернета быстрые и спекулятивные, а изменения настолько быстрые, что технические решения начинают хромать “Например, сегодня закончились IP-адреса мира”. – заметил Самвел Мартиросян. Что касается содержания социальной медии, эксперт отметил следующие тенденции: в начале выпсукалось огромное количество фотографий, а сейчас в основном – видео.
Аудитория была заинтересована наблюдениями Самвела Мартирсояна, были заданы много вопросов, на которых наш гость ответил с большой готовностью.