Դիտումների քանակ՝ 2526
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին: Հանդիպմանը քննարկվել են բուհի և Արցախի պետական համալսարանի համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրել է Արցախի հետ ՀՊՏՀ կապը՝ նշելով, որ Տնտեսագիտական համալսարանում բարձր հիմքերի վրա է ռազմահայրենասիրական դաստիարակության խնդիրը և այս համատեքստում տասնյակ այցեր են կազմակերպվել ՀՀ և Արցախի զորամասեր: Ապրիլյան Քառօրյային ՀՊՏՀ-ն անարձագանք չի մնացել՝ ուսանողների և աշխատակիցների ջանքերով կազմակերպելով աջակցության տրամադրում, բացի դա, ՀՊՏՀ ռեկտորատը 10 մլն դրամ է փոխանցել Արցախի կառավարությանը: Ռեկտորը շեշտել է, որ կրթության բնագավառում ևս կապերը սերտ են: ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր ունի Արցախի պետական համալսարանի հետ, որի շրջանակներում իրականացվել են դասախոսների փոխադարձ այցեր, դասախոսությունների կազմակերպում, գրքերի և տեխնիկական սարքավորումների նվիրատվություն: Նաև, յուրաքանչյուր տարի ՀՊՏՀ-ն Արցախի պետական համալսարանի գործընկերներին և ուսանողներին հրավիրում է Դիլիջանում գտնվող մարզաառողջարանում հանգստանալու: Փորձ է արվել խորացնելու նաև ՀՊՏՀ-ԱրՊՀ համագործակցությունը գիտահետազոտական համալսարանում: Մեր համալսարանն առաջարկել է Արցախի տնտեսության զարգացմանը միտված որևէ հետազոտություն իրականացնել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է նման փոխգործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ երկու համալսարանների միջև կապերը հետևողականորեն կամրապնդվեն ու կընդլայնվեն:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը, Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ինչպես նաև ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը:
Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը բարձր գնահատեց Արցախի Նախագահի հետ հանդիպումը՝ նշելով, որ ՀՊՏՀ ջանքերը և Արցախի պետական համալսարանի հետ փոխգործակցությունը Նախագահը բարձր է գնահատել, կարևորել է հետագա գործակցության խորացումը, նաև հայտնել իր աջակցությունը՝ կրթության ոլորտի զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին: Այցի ավարտին Կորյուն Աթոյանը Արցախի Նախագահին համալսարանի կողմից հուշանվեր է հանձնել:
Նշենք, որ վաղը ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը Ջեբրայիլում հանդես կգա մշակութային հագեցած ծրագրով, որի մանրամասներին կանդրադառնանք առաջիկայում:

Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня принял ректора Армянского государственного экономического университета Корюна Атояна. На встрече были обсуждены вопросы касательно сотрудничества вуза с Арцахским государственным университетом.
Ректор АГЭУ Корюн Атоян представил связь АГЭУ с Арцахом, отметив, что в экономическом университете задача военно-патриотического воспитания является одной из главных и в этом контексте были организованы десятки визитов в воинские части РА и Арцаха. Ректор отметил, что связи в сфере образования очень тесны. У АГЭУ есть меморандум о сотрудничестве с Арцахским государственным университетом, в рамках которого были реализованы взаимные визиты преподавателей, организация лекций. А также, в каждом году АГЭУ приглашает партнеров и студентов Арцахского госуниверситета отдыхать на спортино-одоровительном комлексе АГЭУ в Дилиджане.
Президент Саакян подчеркнул важность подобного взаимодействия, выразив надежду, что связи между двумя университетами будут последовательно укрепиться и расширяться.
Во встрече приняли участие Министр науки, образовния и спорта НКР Слава Асрян, ректор Арцахского государственного университета Мануш Минасян, другие должностные лица, а также председатель студенческого совета АГЭУ Сергей Харатян.
Подводя итоги визита, в беседе с отделом информации и связей с общественностью ректор АГЭУ Корюн Атоян высоко оценил встречу с президентом Арцаха, отметив, что президент высоко оценил усилия АГЭУ и взаимодействие с Арцахским государственным университетом, подчеркнул важность углугбления дальнейшего сотрудничества.