«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում մեր համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կրտսեր հետազոտող Շուշան Մովսիսյանը մարտի 27-31-ը վերապատրաստվել են Պորտուգալիայի Պորտոյի համալսարանում:  Վերապատրաստմանը մասնակցել են ծրագրի գործընկեր շուրջ 35 համալսարանների վարչական աշխատակիցներ: Հյուրընկալող Պորտոյի համալսարանի ներկայացուցիչները հանդես են եկել զեկուցումներով՝ տարբեր ուղղություններով ներկայացնելով իրենց բուհի գործունեությունը (ուսումնական գործընթաց, գիտություն, շրջանավարտների հետ աշխատանք, հետազոտական,  միջազգայնացման գործընթացներ և այլն):
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Վարդ Ղուկասյանը նշեց, որ «Էրազմուս+» ծրագրով վարչական աշխատակիցների վերապատրաստումը հիանալի հնարավորություն է մեր համալսարանի միջազգայնացման, միջազգային փորձին ծանոթանալու և այն տեղայնացնելու, վերապատրաստման համար անհրաժեշտ  ֆինանսավորում ստանալու  առումներով: «Տարբեր երկրների համալսարանների աշխատակիցների միջև ակտիվ քննարկումներ եղան հատկապես «Էրազմուս+»-ի շուրջ. յուրաքանչյուրը, միջազգայնացման համատեքստում, ներկայացրեց իր բուհի գործունեությունը, խոսվեց արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերի մասին»,- ասաց նա:
Շուշան Մովսիսյանը տպավորված է հատկապես Պորտոյի համալսարանի հետազոտությունների աջակցության կենտրոնով, որը համակարգում է ամբողջ գիտահետազոտական գործունեությունը: Նրա փոխանցմամբ, համալսարանը շուրջ 50 հետազոտական կենտրոն ունի: ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կրտսեր հետազոտողի ուշադրությունը գրավել է նաև պորտուգալական համալսարանի «Գիտության և տեխնոլոգիաների պարկը», որն աջակցում է համալսարանի և շուկայի միջև գիտելիքի փոխանցմանը:
Մեր աշխատակիցները պատրաստ են հանդես գալու լավագույն փորձը ՀՊՏՀ-ում ներդնելու առաջարկություններով: Աշխատանքային այցը հարստացել է մշակութային երկխոսությամբ: Ներկայացվել են  ազգային խոհանոցների  ամենաբնութագրական ուտեստները (տես՝ նկարում):
Ի դեպ, այս  օրերին արտաքին կապերի բաժնի պետը մասնագիտական ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական կազմերին է ներկայացրել  «Էրազմուս+»-ի մասին տեղեկություններ և կոչ արել ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել:

Количество просмотров: 2007
В рамках программы «Эразмус +» руководитель отдела внешних связей Вард Гукасян и младший исследователь исследовательского центра «Амберд» Шушан Мовсисян 27-31 марта прошли переподготовку в португальском университете Порто. В переподготовке приняли участия сотрудники административных отделов около 35 университетов-партнеров программы. Представители принявшего университета Порто выступили с докладами, представив деятельност их вуза по разным направлениям (учебный процесс, наука, работа с выпускниками, исследовательские работы, процессы по международизации и т.д.)
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Вард Гукасян отметила, что переподготовка административных сотрудников по программе
«Эрамзмус +» дает прекрасную возможность для ознакомления с международным опытом, практикой международизации.
Шушан Мовсисян впечатлена особенно Центром поддержки исследований Университет Порта, координирующий всю научно-исследовательскую деятельность. По ее словам, университет имеет около 50 исследовательских центров. Внимание младего специалиста исследовательского центра «Амберд» привлек также «Научный и технологический парк» португалского университета, корорый содействует передачи знаниий между университетом и рынком.
Наши сотрудники готовы выступить с предложениями по внедрению лучшего опыта в АГЭУ. Рабочий визит был обогащен культурным диалогом. Были представлены самые разные блюда национальных кухонь (см. на фото)