ՀՊՏՀ դասախոսները հանդես են եկել միջազգային գիտական ամսագրերում
Մեր համալսարանի մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտներ Ծովինար Կարապետյանը, Արփենիկ Մուրադյանը և ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ Վանինե Երանոսյանը համատեղ  իրականացրել են  գիտական հետազոտություն, որի արդյունքը 13-րդ միջազգային գիտական կոնֆերանսի շրջանակում հրապարակվել է «Chronos» գիտական ամսագրի 2017թ. մարտի 3-ի համարում՝ «Некоторые особенности депозитной политики  в Республике Армения» վերտառությամբ:
Ինչպես նշում են հեղինակները՝ հոդվածում դիտարկվել են առևտրային բանկերի կողմից բնակչության խնայողությունների ներգրավման արդյունավետության բարձրացման խնդիրները: Այս համատեքստում նախ ուսումնասիրվել են ՀՀ առևտրային բանկերի գործունեության վիճակագրական ցուցանիշները, վերհանվել են ֆիզիկական անձանց կողմից դրամով և արտարժույթով խնայողությունների կուտակման համամասնությունների հիմնական միտումները, հաշվարկվել է դոլարացման մակարդակը և դրա շարժը վերջին տարիներին, ինչպես նաև հետազոտվել են ավանդատուների կողմից հիմնական բանկի ընտրության վրա ազդող գործոնները և դրանց ազդեցության կարևորությունը: Առևտրային բանկերի գործունեության ուսումնասիրության արդյունքում բացահայտվել են ավանդային քաղաքականության հիմնական առանձնահատկությունները և առաջարկվել  միջոցառումներ, որոնք կարող են բարձրացնել այդ քաղաքականության արդյունավետությունը: Հոդվածն առցանց կարող եք կարդալ հետևյալ հղումով՝ chronos-journal.ru/archive/new/Chronos_eco_march_2017.pdf  (էջ 15):
Արփենիկ Մուրադյանը մեզ տեղեկացրեց նաև, որ իր մեկ այլ՝ «Экономические результаты таможенной политики Республики Армения» թեմայով հետազոտության արդյունքը հրապարակվել է «Содружество» ռուս-չինական գիտական ամսագրի 2017թ. 12-րդ համարում (12-րդ գիտագործնական կոնֆերանսի շրջանակում): Հեղինակն ուսումնասիրել է ՀՀ արտաքին առևտրի հիմնական ցուցանիշների շարժընթացը՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը և հատկապես ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո: Հոդվածում մեծ տեղ է հատկացվել մաքսային եկամուտների կազմի և կառուցվածքի որակական և քանակական փոփոխություններին, գնահատվել է դրանց ազդեցությունը ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության վրա: Մեկնաբանվել են ձեռքբերումները, բացթողումները և առկա ռիսկերը: Հոդվածն առցանց՝ հետևյալ հղումով՝  rf-china-science.ru/wp-content/uploads/2017/03/RF-12.pdf  (էջ 50) :

Количество просмотров: 1829
Доценты кафедры макроэкономики нашего университета Цовинар Карапетян, Арпеник Мурадян, асисстент финансовой кафедры Ванине Ераносян совместно осуществили научное исследование, результаты которого были опубликованы в рамках 13-й международной научной конференции «Chronos» с заголовком: «Некоторые особенности депозитной политики  в Республике Армения».
Как отмечают авторы, в статье рассмотрены вопросы обеспечения привлечения сбережений населения в коммерческие банки. В этом аспекте изучены статистические данные деятельности банковской системы РА, выявлены основные тенден- ции пропорциональности вкладов физических лиц в драмах и в валюте, рас- считан уровень долларизации и ее сдвиги в последние годы, а также изу- чены факторы влияющие на выбор основного банка со стороны вкладчиков. В результате исследования деятельности коммерческих банков выявлены основные особенности депозитной политики и предложены необходимые мероприятия для повышения эффективности этой политики. Со статьей можете ознакомиться пройдя по следующей ссылке: http://chronos-journal.ru/archive/new/Chronos_eco_march_2017.pdf  (с. 15).
Арпеник Мурадян также проинформировала, что еще одна статья на тему: «Экономические результаты таможенной политики Республики Армения», была опубликована в 12-м номере 2017 г. российско-китайского научного журнала «Содружество». В статье рассмотрено –количественные и качественные изменения основных внешнеторговых по- казателей Республики Армения после вступления во ВТО и особенно результаты таможенной политики последних лет, в частности оценены соответствующие показатели после членство РА в ЕАЭС. Со статьей можете ознакомиться пройдя по следующей ссылке: http://rf-china-science.ru/wp-content/uploads/2017/03/RF-China_%D1%8F%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8C_%D0%B6%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BB-12.pdf  (с. 50) :