Դիտումների քանակ՝ 2380
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և «ԱՅՍԵԿ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը, ԵՊԼՀ, ԵԿՏԱ, ԵՄՀ, ԵՊՀ, ՀՌՀ, ՀՊՏՀ, ՀՊՄՀ հետ համատեղ, նախաձեռնել են «Երիտասարդությունը հանուն կայուն զարգացման» խորագիրը կրող ֆորումների շարք, որը ներառում է 7 ֆորում` Հայաստանի վերոնշյալ բուհերում: Նախաձեռնությունն ուղղված է յուրաքանչյուր համալսարանում ՄԱԿ-ի հաստատած 17 կայուն զարգացման նպատակներից նախապես ընտրվածների շուրջ քննարկումների կազմակերպմանը՝ բուհերի ու այլ առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ:
Ֆորումների շրջանակում այսօր մեր բուհում արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ «Կայուն տնտեսական զարգացման մոդել ՀՀ-ի համար» խորագրով քննարկում էր, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան  գրասենյակի ղեկավար  Արմինե Հալաջյանը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի գլխավոր խորհրդական Արտակ Մելքոնյանը, ՀՊՄՀ էկոլոգիայի և կայուն զարգացման ամբիոնի վարիչ Կարինե Դանիելյանը, ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, կենտրոնի աշխատակիցները, պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ նախառաջ շնորհավորելով գործընկերներին ՄԱԿ-ի օրվա առիթով, որը նշվում է յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբերի 24-ին:  Համալսարանի ղեկավարը նշեց, որ ՀՊՏՀ-ի և ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության համագործակցությունն ունի մի քանի տարվա պատմություն:
«2013թ. կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում մենք մինչ օրս բազմաթիվ համատեղ միջոցառումներ ենք կազմակերպել, որոնց թվում՝ ՄԱԿ-ի մոդել խորհրդաժողովներ, մեր համալսարանի ուսանողների մասնակցություն ՄԱԿ-ի կամավորական աշխատանքներին, գրականության նվիրատվություն մեր գրադարանում տեղակայված ՄԱԿ-ի անկյանը»,-նշեց ռեկտորը և ընդգծեց, որ  իբրև Հայաստանի Հանրապետության առաջատար տնտեսագիտական համալսարանի, ՀՊՏՀ-ին առավելապես հետաքրքրում են ՄԱԿ-ի կողմից սահմանված տնտեսագիտական ուղղվածության նպատակները և դրանց իրագործման հնարավոր ուղիների որոնումը:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ամբողջական ելույթին կարող եք  ծանոթանալ  այստեղ:
Կարինե Դանիելյանը ելույթ ունեցավ «Կայուն զարգացման համաշխարհային գործընթացը և փոխկապակցված նպատակները» թեմայով, որի շրջանակում անդրադարձավ մոլորակի ապակայունացման միտումներին (օրինակ՝ կլիմայի փոփոխության, խմելու ջրի որակի վատացման հիմնախնդիրներին, աղետների ռիսկերի աճին), թափոնների հետևանքով օվկիանոսներում  «աղբի կղզիների» առաջացման, մարդու կողմից բնության ոչ խելամիտ օգտագործման և այլ խնդիրների: Դիտարկելով կյանքի որակի վրա ազդող հիմնախնդիրները՝ բանախոսը շեշտեց, որ կայուն զարգացումը տնտեսական աճն է, որը զուգակցվում է էկոլոգիական անվտանգության և սոցիալական արդարության վրա:
Հաջորդ բանախոսը Արմեն Գրիգորյանն էր, ում ելույթը խարսխված էր «Կայուն զարգացման 8-րդ և 9-րդ նպատակների վրա, որոնք են՝ խթանել համապարփակ ու կայուն տնտեսական աճ, զբաղվածություն ու արժանապատիվ աշխատանք բոլորի համար, ստեղծել դիմակայուն ենթակառուցվածքներ, աջակցել կայուն  արդյունաբերության զարգացմանը և խթանել նորարարությունը:
Մեր համալսարանի հետազոտական կենտրոնի ղեկավարն այս համատեքստում խոսեց մասշտաբային բնակարանաշինության մասին՝ այն դիտարկելով  որպես  տնտեսական աճ ապահովող   եզակի ճյուղ: Արմեն Գրիգորյանը տեսակետ հայտնեց, որ լայնածավալ շինարարության պայմաններում հնարավոր է մշակել զարգացման մոդել, որը լուծում է նաև սոցիալական խնդիրներ՝ բնակչությանն ապահովելով բնակարաններով:
Ներկայացվեցին հանքագործական և մշակող արդյունաբերության՝ շինարարության փոխկապակցված ճյուղերի թողարկման, արտահանման, տեսակարար կշիռների 2001-2014 թթ. ցուցանիշները, ցույց տրվեց, որ շինարարությունը արագ աճող ճյուղ է:
Որպես ներառական և կայուն արդյունաբերության զարգացմանն աջակցելու առավել արդյունավետ ուղի՝ բանախոսն անդրադարձավ նաև արդյունաբերական գյուղատնտեսությանը և դիտարկեց  գյուղատնտեսության զարգացմանը խոչընդոտող պատճառները:
Վերջին բանախոսն Արտակ Մելքոնյանն էր, ում ելույթը սոցիալական ձեռնարկատիրության, դրա զարգացման և դերի վերաբերյալ էր:

Количество просмотров: 1918
Армянский офис ООН и общественная организация «АЙСЕК Армения» совместно с ЕГЛУ, ЕОТА, ЕАМУ, ЕГУ, РАУ, АГЭУ, АГПУ инциировали серию форумов: «Молодежь во имя устойчивого развития», включающая в себе 7 форумов в вышеуказанных вузах Армении. Инициатива направлена на организацию дисукуссий о предварительно выбраных из 17 целей устойчивого развития, установленных ООН в каждом университете с участием вузов и других передовых специалистов.
В рамках форумов сегодня в нашем вузе состоялась дискуссия  по инициативе отдела внешних связей на тему «Модель устойчивого развития для РА», в которой присутствовали ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян, руководитель департамента общественной информации ереванского офиса Армине Аладжян, главный советник программы развития ООН Артак Мелконян, заведующая кафедрой экологии и устойчивого развития АГПУ Карине Даниелян, директор исследовательского центра «Амберд» Армен Григорян, сотрудники центра, члены профессорско-преподавательского состава, студенты, гости.
Ректор Корюн Атоян выступил со вступительной речью. Он поздравил партнерам с днем ООН, который отмечается 24 октября. Руководитель университета отметил, что сотрудничество между АГЭУ и Департамента общественной информации ООН имеет несколько лет истории.
“В рамках договора о сотрудничестве, заключенного в 2013 году мы по сей день организовали многочисленные совместные мероприятия, в том числе модельные форумы ООН, участие студентов нашего университета в волонтерских работах ООН, пожертвование литературы для угла ООН, устновленный в нашей библиотеке”, - отметил ректор.
Полный текст выступления ректора Корюна Атояна Вы можете прочитать здесь (армянская версия).
Карине Даниелян выступила с докладом на тему: “Мировой процесс устойчивого развития и взаимосвязанные цели”, в рамках которой рассказала о дестабилизирующих тенденциях Земли (например об изменении климата, ключевых проблемах ухудшения качества питьевой воды и т.д.)
Выступление следующего докладчика, Армена Григрояна базировалось на 8 и 9 целей устойчивого развития: стимулирование глобального и устойчивого экономического роста, занятость и достойная работа для всех, создание прочных инфраструктур и стимулирование инноваций.
Руководитель исследовательского центра нашего университета в этом контексте рассказал о массштабном жилищном строительстве, рассмотрев это как уникальный сектор, обеспечивающий экономический рост. Армен Григроян выразил мнение, что в условиях масстабного строительства можно разработать модель развития, которая решает также социальные проблему, обеспечивая населению жильем,
Последним докладчиком выступил Артак Мелконян, доклад был посвящен развитию социального предпринимательства и его роли.