Դիտումների քանակ՝ 1763
Ֆինանսական ֆակուլտետի բանկային գործ մասնագիտության 4-րդ կուրսում այսօր «Բանկային վերահսկողություն և աուդիտ» առարկայի դասը վարեց  հրավիրյալ մասնագետը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական վերահսկողության վարչության բանկային վերահսկողության բաժնի պետ Վաղինակ Ստեփանյանը: Ներկա էին կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր Լիանա Գրիգորյանը, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Առաքելյանը, վերոնշյալ առարկայի դասախոս, տ.գ.թ., դոցենտ Վահան Բաբայանը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Լիանա Գրիգորյանը և նշեց, որ գործատուի պահանջներից ելնելով`  անհրաժեշտություն կա հնարավորինս շատ գործնական գիտելիքներ փոխանցելու ուսանողներին, և դրան նպաստում են նաև  հրավիրված մասնագետների վարած դասերը:
Դասախոսության առանցքում էին բանկային վերահսկողության էությանը, առանձնահատկություններին առնչվող հարցերը, բանկի  կառավարման գործընթացում աուդիտի դերը: Վաղինակ Ստեփանյանը բանկային վերահսկողությունը ձևակերպեց որպես ֆինանսական ինստիտուտների գործունեության նկատմամբ պետական վերահսկողության օղակ, որը հասարակության շահերից ելնելով՝ տնտեսության բանկային հատվածի զարգացման ապահովմանն  ուղղված  մեխանիզմների  և  մեթոդների համակարգ է: Բանախոսը ներկայացրեց Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ձևերը, գործիքները, մանրամասն անդրադարձ կատարեց ռիսկերի վրա հիմնված վերահսկողությանը:
Դասախոսության ընթացքում բանախոսը պատասխանեց նաև ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին:
Մեզ հետ զրույցում Վահան Բաբայանը ներկայացրեց բաց դասի անցկացման նպատակը և նշեց, որ հրավերները  շարունակական են լինելու:
«Հրավիրյալ դասախոսն իրեն վերապահված գործառույթներով իրականացնում է ՀՀ բանկերի վերահսկողության գործընթացի կազմակերպում, որը սերտորեն փոխկապակցված է դասավանդվող՝ «Բանկային վերահսկողություն և աուդիտ» առարկայի հետ: Ուստի, առարկան ամբողջովին ներկայացնելուց առաջ ցանկալի է ուսանողներին ընդհանուր պատկերացում տալ դրա պրակտիկ կիրառման մասին»:

Сегодня на 4-м курсе специальности банковское дело финансового факультета урок предмета “Банковский контроль и аудит” провел приглашенный специалист – начальник отдела банковского контроля департамента финансового контроля Центрального банка РА Вагинак Степанян. Присутствовали заведующая кафедрой управленческого учета и аудита, доктор экономических наук Лиана Григорян, к.э.н., доцент Карен Аракелян, преподаватель вышеупомянутого предмета, к.э.н. доцент Ваан Бабаян. С приветственной речью выступила Лиана Григорян и отметила, исходя из приоритетов и потребностей работодателя, есть необходимость передовать студентам по возможности больше практических знаний и этому способствуют также уроки приглашенных специалистов.
Во время лекции были представлены суть банковского контроля, специфика, вопросы, связанные с особенностями банковского котроля, роль аудита в системе управления банком. Вагинак Степанян дал формулировку банковского контроля как звено государственного контроля по отношению к деятельности финансовоых институтов, которое исходя из интересов общества является системой механизмов и методов, направленных на обеспечение развития банковского сектора. Докладчик представил формы контроля Центрального банка, инструменты, подробно представил основанный на оценке риска контроль.
Во время лекции докладчик ответил на интересующие студентов вопросы.
В беседе с нами Ваан Бабаян представил цель открытого урока и отметил, что подобные приглашения будут носить постоянный характер.
«Приглашенный преподаватель возложенными на него функциями организует процесс контроля банков РА, что тесно взаимосвязано с предметом «Банковский котроль и аудит». По этому, до предствления предмета полностью желательно дать студентам общее представление о его практическом применении.