Փիտր Թումանոֆը և ամերիկացի ուսանողները՝ «Ամբերդում»
Այսօր, ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը հյուրընկալել էր ԱՄՆ-ի Մարքուեթ համալսարանի պրոֆեսոր, դոկտոր Փիտեր Թումանոֆին և նույն համալսարանի մի շարք ուսանողներին, որոնք ԵՊՀ-ի հետ իրականացվող կրթական ծրագրի շրջանակներում գտնվում են Հայաստանում:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հյուրերին ողջունեց «Ամբերդի» փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը՝ բարի գալուստ մաղթելով Հայաստան և, իհարկե, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն: Այնուհետև, կենտրոնի ավագ հետազոտող Գայանե Թովմասյանը հանդես եկավ շնորհանդեսով՝ առաջին մասում ներկայացնելով «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի պատմությունը, գործունեությունը, հետազոտական ուղղությունները, գործընկերներին և այս տարիների ընթացքում արձանագրված արդյունքները: Շնորհանդեսի երկրորդ մասը նվիրված էր Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացմանը, հիմնախնդիրներին, զբոսաշրջային վայրերին, հոգևոր ճարտարապետությանը, խոհանոցին:
Շնորհանդեսից հետո եղավ հարց ու պատասխան, ծավալվեց քննարկում:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ բարեկամը դարձած պրոֆեսոր Փիտր Թումանոֆը ՀՊՏՀ-ում էր 2015-2016 թվականների երկրորդ ուսումնական կիսամյակում՝ ԱՄՆ կառավարության կողմից հովանավորվող «Ֆուլբրայթ» գիտական ծրագրով, որը գիտաշխատողներին և մասնագետներին դրամաշնորհներ է տրամադրում հյուրընկալող հաստատություններում դասախոսելու և հետազոտական աշխատանք իրականացնելու համար: Լինելով «Ֆուլբրայթ»-ի առաջին ներկայացուցիչը մեր համալսարանում՝ պրոֆեսորը տնտեսագիտության տեսության, մաթեմատիկական տնտեսագիտության և էկոնոմետրիկայի գծով դասախոսություններ է կարդացել համալսարանի տարբեր ֆակուլտետներում, ինչպես նաև ՀՊՏՀ Գյումրու և Եղեգնաձորի մասնաճյուղերում:

Питер Туманофф и американские студенты в «Амберде»
Сегодня, исследовательский центр АГЭУ «Амберд» принял профессора из Университета Маркетта США, доктора Питера Туманоффа и ряда студентов того же университета которые в рамках образовательной программы совместно с ЕГУ находятся в Армении.
На мероприятии с речью выступил замдиректора-старший эксперт «Амберда» Вардан Атоян, и пожелал добро пожаловать в Армению, и конечно, исследовательский центр «Амберд». Далее, старший исследователь центр Гаяне Товмасян выступила с презентацией. В первой части презентации она представила историю исследовательского центра «Амберд», его деятельность, исследовательские направления, партнеров и результаты центра за последние годы. Вторая часть презентации была посвящена развитию туризма в Армении, проблемам, туристическим местам, духовной архитектуре, кухне.
По завершению презентации развернулась активная дискуссия.
Напомним, ставший другом АГЭУпрофессор Питер Туманофф находился в АГЭУ во втором семестре 2015-2016 учебного года по научной программе «Фулбрайт», спонсируемой правительством США, которая предоставляет стипендии научным сотрудникам и специалистам для преподавания и осуществления исследовательской работы в принимающих заведениях. Будучи первым представителем “Фулбрайта” в нашем университете, профессор читал лекции по экономической теории, математической экономике и эконометрике на разных факультетах университета, а также в Гюмрийском и Егегнадзорском филиалах вуза.