ՀՊՏՀ ուսանողական գիտական ընկերությունը (ՈՒԳԸ) այս ուսումնական տարում նոր թափով ու որակով է մեկնարկում իր գործունեությունը. այս մասին այսօր ուսանողության հետ կայացած հանդիպմանը հավաստիացրին ՈՒԳԸ պատասխանատուները: ՈւԳԸ աշխատանքների համակարգող, ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների գծով ռեկտորի խորհրդական Լիլիթ Դադայանը ուսանողներին այսօր հրավիրել էր՝ համատեղ քննարկելու գիտական ընկերության գործունեության լավարկման ուղիները, արձանագրելու նրանց առաջարկությունները: Ներկա էին ՈւԳԸ ֆակուլտետային պատասխանատուները՝ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ Էդգար Աղաբեկյանը (ֆինանսական), Լիանա Հայրապետյանը (մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման), Անուշ Շիրինյանը (ինֆորմատիկայի և վիճակագրության), Գայանե Ավագյանը (ՏԿ և ՄՏՀ), Նարինե Միրզոյանը (հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի), Լուսինե Կարապետյանը (կառավարման ):
Լիլիթ Դադայանը ողջունեց ուսանողներին և տեղեկացրեց, որ այս տարի ՈւԳԸ աշխատանքներում նոր մոտեցումներ կլինեն: Մասնավորապես, յուրաքանչյուր ֆակուլտետից, և´ բակալավրիատից, և´ մագիստրատուրայից կընտրվեն 3-ական աշխատանքներ, որոնք կմասնակցեն համահամալսարանական փուլին, ինպես նաև դրամական պարգևներ կստանան 1-3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրած ուսանողները, իսկ մնացած նորույթները՝ անակնկալների տեսքով: Նոր ՈւԳԸ-ն խոստանում է ՀՊՏՀ-ականներին ջերմ դիմավորել գիտության աշխարհում, բացահայտել ու զարգացնել նրանց գիտական ներուժն ու ասպարեզ բերել առաջավորներին: Ինչպես նշվեց՝ հետազոտական հմտություններով աչքի ընկած ուսանողները հնարավորություն կստանան վճարովի հիմունքներով համագործակցել համալսարանի «Ամբերդ» կենտրոնի հետ:
Արդիական ու նոր թեմաներ, գիտահետազոտական բաղադրիչ, թարմ ու նորարարական գաղափարներ. սրանք ՈւԳԸ-ականներից պահանջվող զեկուցումների հիմնական ու խրախուսելի պահանջներն են:
Լիլիթ Դադայանն ու ֆակուլտետային պատասխանատուները ներկայացրին գիտական աշխատանքների տեխնիկական և բովանդակային պահանջները, այնուհետև լսեցին ուսանողների առաջարկությունները:
Հիշեցնենք, որ ՈւԳԸ-ն համալրելու նպատակով հավաքագրվել են գիտությամբ ու հետազոտական աշխատանքով հետաքրքրված ուսանողների ինքնակենսագրականները:

Студенческое научное общество АГЭУ (СНО) начинает свою деятельность с новым импульсом и качеством в этом учебном году. Лилит Дадаян, координатор СНО, советник ректора по работам со студентами, пригласила студентов сегодня совместно обсудить пути повышения эффективности СНО и выслушать предложения.
На встрече присутствовали ответственные по факультетам: Эдгар Агабекян (финансовый), Лиана Айрапетян (маркетинг и организация бизнеса), Ануш Ширинян (информатика и статистика), Гаянэ Авагян (РЭ и МЭО), Нарине Мирзоян (бухгалтерский учет и аудит) и Лусине Карапетян (управление).
Лилит Дадаян поприветствовала студентов и сообщила, что в этом году будут новые подходы в деятельности СНО. В частности, из каждого факультета, как бакалавров, так и магистров, будут выбраны 3 работы, которые примут участие на общеуниверситетском этапе, а также студенты, занявшие 1-3 места получат денежные призы, а остальное пусть будет сюрпризом.
Новый СНО обещает студентам АГЭУ теплый прием в мир науки, чтобы раскрыть и развить их научный потенциал и вывести лидеров в этой области. Как уже отмечалось, студенты с выдающимися исследовательскими навыками смогут сотрудничать с исследовательским центром “Амберд” на оплачиваемой основе.
Актуальные темы, исследовательская составляющая, свежие и инновационные идеи. это основные и требования к отчетности, требуемые от участников СНО.
Лилит Дадаян и ответственные по факультетам представили технические и содержательные требования к научной работе, а затем выслушали предложения студентов.
Следует отметить, что резюме студентов, заинтересованных в науке и исследованиях, были собраны заранее.