ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյան ս.թ. մայիսի 13-ին մասնակցել է Փենսիլվանիայի համալսարանի TTCSP-ի կողմից կազմակերպված երկրորդ առցանց գլոբալ համաժողովին: Այս մասին asue.am-ին հայտնեց Վարդան Աթոյանը՝ նշելով, որ հրավիրվել էր մասնակցելու “2nd Global Think Tank Virtual Town Hall: From Solidarity to Solutions to Save Lives and Livelihoods” խորագրով գլոբալ համաժողովին, որը նվիրված էր COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում ուղեղային կենտրոնների դերակատարության հարցերին և ուղեղային կենտրոնների առջև ծառացած մարտահրավերներին:
«Այս թեմայի վերաբերյալ առաջին գլոբալ համաժողովը տեղի է ունեցել ընդամենը մեկ ամիս առաջ՝ ապրիլի 7-ին, որին նույնպես մասնակցելու հրավեր էի ստացել: Նշեմ, որ եթե նախորդ համաժողովը աննախադեպ էր իր ձևաչափով, ներգրավված ուղեղային կենտրոնների քանակով և աշխարհագրական լայն ընդգրկմամբ, ապա վերջին համաժողովը՝ նաև իր արդյունքներով և նախանշված գլոբալ նպատակներով: Համաժողովին մասնակցում էին աշխարհի տասնյակ երկրներից ավելի քան 375 ուղեղային կենտրոնների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ: Համաժողովում որոշվեց մասնակիցներից ձևավորել 5 աշխատանքային խումբ, որոնք փաստերի և փորձագիտության հիման վրա կմշակեն առաջարկությունների փաթեթ, որը կներկայացվի աշխարհի տարբեր երկրների կառավարություններին և միջազգային կառույցներին: Ստեղծվածաշխատանքային խմբերն ունեն ոլորտային ուղղվածություն: Դրանք են՝ 1) Հանրային առողջպահության ճգնաժամի լուծում, 2) Տնտեսության վերականգնման ազգային և միջազգային ռազմավարությունների նախապատրաստում, 3) Խոցելի խմբերին աջակցելու նպատակով պետական, մասնավոր, նորարարական և ինկլյուզիվ միջամտության ռազմավարությունների մշակում, 4)Միջազգային համագործակցության զարգացում. Ապագա ճգնաժին պատասխանելուն ուղղված արագ, արձագանքող և կայուն համակարգերի ձևավորում, 5) Պատրաստություն անորոշ ապագային. ուղեղային կենտրոնների համար նոր գործառնական մոդելների ստեղծում՝ հետազոտություններ, հաղորդակցություններ և ֆինանսավորում»,- մանրամասնեց մեր գործընկերը՝ հավելելով, որ «Ամբերդ» կենտրոնն անմասն չի մնալու այս գործընթացից:
«Այդ նպատակով ես ընդգրկվել եմ վերջին՝ հինգերորդ աշխատանքային խմբում: Ուղեղային կենտրոնների գլոբալ համայնքի հետ համատեղ մեր կարողություններով կփորձենք աջակցել վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը: Հավելեմ, որ աշխատանքային խմբերը կաշխատեն շուրջ մեկ ամիս, որից հետո նախատեսվում է հրապարակել համապատասխան զեկույց: Պետք է ընդգծել նաև այն, որ այս միջոցառման կազմակերպիչը ուղեղային կենտրոնների համաշխարհային վարկանիշավորում իրականացնող կազմակերպությունն է՝ Փենսիլվանիայի համալսարանի ուղեղային կենտրոններ և քաղաքացիական հասարակություն ծրագիրը: Կարծում եմ՝ դժվար է թերագնահատել այն ռեպուտացիոն օգուտները, որոնք մենք կարող ենք ստանալ նման միջազգային գործընթացներին մասնակցությունից», - ասաց մեր գործընկերը:

Заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра  «Амберд» АГЭУ, доктор политических наук Вардан Атоян, принял участие во второй глобальной онлайн-конференции, организованной TTCSP Университета Пенсильвании 13 мая.
Об этом Вардан Атоян сообщил asue.am, отметив, что его пригласили принять участие во 2-й глобальной конференции “2nd Global Think Tank Virtual Town Hall: From Solidarity to Solutions to Save Lives and Livelihoods”, посвященной роли мозговых центров в борьбе с COVID-19 и задачам, стоящим перед мозговыми центрами.
«Первая глобальная конференция по этой теме состоялась всего месяц назад, 7 апреля, и меня тоже пригласили принять участие. Я хотел бы отметить, что если предыдущая конференция была беспрецедентной по своим размерам, количеству задействованных мозговых центров и широкому географическому охвату, то последняя конференция была также для глобальных целей. В конференции приняли участие представители более 375 мозговых центров из десятков стран мира. На конференции было решено сформировать 5 рабочих групп участников, которые разработают пакет предложений на основе фактов и опыта, который будет представлен правительствам и международным организациям по всему миру.
Созданные рабочие группы имеют отраслевую направленность: 1) Решение кризиса общественного здравоохранения, 2) Подготовка национальных и международных стратегий восстановления экономики, 3) Разработка государственных, частных, инновационных и инклюзивных стратегий вмешательства для поддержки уязвимых групп, 4) Развитие международного сотрудничества. Формирование быстрых, отзывчивых и стабильных систем реагирования на будущий кризис. 5) Подготовка к неопределенному будущему: создание новых операционных моделей для мозговых центров: исследования, коммуникации и финансирование » -отметил Вардан Атоян, добавив, что исследовательский центр не останется в стороне.
«Для этого я был включен в последнюю, пятую рабочую группу. Вместе с глобальным сообществом мозговых центров мы постараемся сделать все, чтобы поддержать реализацию вышеуказанных целей. Хочу добавить, что рабочие группы будут работать около месяца, после чего планируется публикация соответствующего отчета. Я думаю, что трудно недооценить те преимущества, которые мы можем получить от участия в таких международных процессах »-добавил наш коллега.