Բարի երթ ՀՊՏՀ-ի և շվեյցարական ՈւՄԵՖ համալսարանի համատեղ մագիստրոսական ծրագրի առաջին շրջանավարտներին
Որակավորումը՝ կառավարման մագիստրոս, մասնագիտացումը՝ գործարար վարչարարություն (MBA). ՈՒՄԵՖ համալսարանի և ՀՊՏՀ-ի կրկնակի դիպլոմները հնարավորություն կտան մասնագիտությամբ աշխատել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Եվրոպայում և Ամերիկայում, վստահեցնում են ծրագրի պատասխանատուները: 2017 թվականին ՀՊՏՀ-ում մեկնարկած մագիստրոսական ծրագիրը առաջին շրջանավարտներն ունի: 21 հոգուց բաղկացած մագիստրոսական խմբի թեզերի պաշտպանությունները հունիսի 14-ին էին՝ անգլերենով: Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահն էր Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Հասմիկ Մանուկյանը, անդամները՝ շվեյցարական ՈւՄԵՖ համալսարանի տնտեսակազմակերպման աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Վալտեր Մարիովիչը, ՀՊՏՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը, ՀՊՏՀ գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ, նշված մագիստրոսական ծրագրի համակարգող Խորեն Մխիթարյանը:
«Թեզերի պաշտպանություններն սկսվեցին վաղ առավոտյան և շարունակվեցին մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը, մագիստրոսները ներկայացրին բավականին խորը մասնագիտական վերլուծություններ, արժեքավոր եզրակացություններ և կիրառական առաջարկություններ: Նշեմ, որ շվեյցարական բուհի ներկայացուցիչ Վալտեր Մարիովիչը նկատեց, որ թեզերը ավելի համակողմանի են, քան պահանջվում է և խորհուրդ տվեց այսուհետ գիտահետազոտական աշխատանքները ավելի նեղ մասնագիտական վերլուծության ձևաչափում գրել: Ընդհանուր առմամբ, արդյունքը գոհացնող է, համեմատության համար նշենք, որ 21 մագիստրոսից 15 %-ն արժանացավ գերազանց, 55 %-ը՝ լավ, մնացածը բավարար գնահատականի»,-պաշտպանություններն ամփոփեց Խորեն Մխիթարյանը:
Ի դեպ, մագիստրանտների մի մասը 1 կիսամյակ սովորել է Ժնևում, ցանկացողները Շվեյցարիա կմեկնեն նաև դիպլոմները ստանալու: Ուսուցումն անգլերենով էր, դասավանդում էին արտերկրի բուհերից ժամանած դասախոսներ:

В добрый путь первым выпускникам совместной магистерской программы АГЭУ и швейцарского университета УМЕФ
Ответственные совместной магистерской программы уверяют, что двойные дипломы университета УМЕФ и АГЭУ позволят магистрам по бизнес администрированию (MBA) получить достойную работу не только в Армении, а и в Европе, и Америке. Стартовавшая в 2017 году магистерская программа сегодня выпустила первых выпускников. Защита магистерских работ для 21 магистранта состоялась 14-го июня. Председателем итоговой аттестационной комиссии стала начальник управления всеармянских программ министерства диаспоры Асмик Манукян, члены: проректор по хозяйственно-организационным работам швейцарского университета УМЕФ Валтер Мариович, проректор по учебным работам АГЭУ Диана Галоян, начальник отдела организации научно-исследовательских работ АГЭУ , координатор данной магистерской программы Хорен Мхитарян.
«Защита магистерских работ началась ранним утром и продолжилась до конца рабочего дня, магистранты представили серьезные профессиональные аналитические работы, сделали выводы и представили предложения. Отмечу, что представитель швейцарского вуза Вальтер Мариович заметил, работы были всесторонними, и предложил в дальнейшем писать в формате узкой специализации. В общем, результаты удовлетворительны, для сравнения отметим, что из 21 магистра 15% получил отлично, 55% хорошо, а остальные удовлетворительно» - обобщил защиту Хорен Мхитарян.
Кстати, часть магистрантов провели 1 семестр в Женеве, желающие побывают в Швейцарии и для получения дипломов. Обучение проводилось на английском, преподаватели из различных иностранных вузов.