Դիտումների քանակ՝ 1942
Ս.թ. հունիսի 14-16 Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում և Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում տեղի է ունեցել Հայկական տնտեսագիտական միության (Armenian Economic Association) 8-րդ տարեկան միջազգային գիտաժողովը, որին մեր համալսարանից մասնակցել են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ հետազոտող, տ.գ.թ. Գայանե Թովմասյանը, հետազոտող Աստղիկ Հովհաննիսյանը, ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Եվգենյա Բազինյանը:
Ինչպես հայտնում են մեր գործընկերները, գիտաժողովին մասնակցել են գիտնականներ Վրաստանից, Գերմանիայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Խազախստանից, Նիդեռլանդներից, Լեհաստանից, Իսպանիայից, Սերբիայից, Ուկրաինայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Միացյալ Թագավորությունից: Եղել է շուրջ 50 ելույթ գյուղատնտեսության, ֆինանսների, միջազգային առևտրի, տնտեսական զարգացման, կրթության, միկրո և մակրոտնտեսագիտության, միգրացիայի, հարկային համակարգի և այլ ոլորտների վերաբերյալ:
ՀՊՏՀ աշխատակիցների խոսքով՝ գիտաժողովի առաջին օրը Հայաստանի տնտեսության առկա վիճակի մասին քննարկման շրջանակներում տեսակապի միջոցով ելույթ է ունեցել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուն, ապա նաև՝ ամերիկացի տնտեսագետ, Նյու Յորքի քաղաքային համալսարանի պրոֆեսոր Ռենդել Ֆիլերը՝ «Հայաստան. նայելով ապագային» զեկույցով, որում պրոֆեսորը նշել է, որ կարևորը մրցակցությունն է, նույնիսկ «գաղափարների շուկայում»: Սա ենթադրում է վերլուծությունների ու հետազոտությունների իրականացման համար անկախ կառույցների առկայություն, ինչպիսիք են ուղեղային կենտրոնները (think tank), որոնք պետք է միշտ կարողանան կառավարությանը ներկայացնել իրենց տեսակետները, անգամ՝ քննադատական: Գիտաժողովին «Զբոսաշրջության դերը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում» թեմայով զեկուցմամբ հանդես է եկել Գայանե Թովմասյանը, ով ներկայացրել է զբոսաշրջության տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, բնապահպանական, քաղաքական նշանակությունը, զբոսաշրջության առկա վիճակը, գնահատել զբոսաշրջային բազմարկչի էֆեկտը, Պիրսոնի կոռելյացիայի գործակիցը զբոսաշրջիկների թվի և ՀՆԱ-ի միջև, մատնանշել զբոսաշրջության մրցունակության բարձրացման և ոլորտի զարգացման հիմնախնդիրները և անհրաժեշտ քայլերը:

Количество просмотров: 932
14-16 июня сего года в Американском университете Армении и Центре креативных технологий Тумо состоялась 8-я ежегодняя международная конференция Армянского экономического союза (Armenian Economic Association), в которой от нашего университета участвовали старший исследователь исследовательского центра АМБЕРД, к.э.н. Гаяне Товмасян, исследователь того же центра Астгик Ованнисян, ассистент кафедры экономико-математических методов АГЭУ. к.э.н. Евгения Базинян.
Как сообщают наши коллеги, в конференции участвовали ученые из Грузии, Германии, Хорватии, Чехии, Казахстана, Нидерландов, Польши, Испании, Сербии, Украины, США, России, Соединенного Королевства.
По словам сотрудников АГЭУ, в первый день научной конференции в рамках дискуссии о текущем экономиком состоянии Армении в помощью видеосвязи выступил профессор Массачусетского технологического университета Дарон Аджемоглу, а затем также американский экономист, профессор Городского университета Нью-Йорка Ренделл Филлер с докладом на тему: «Армения: взглянув на будущее», в котором профессор отметил, что важна конкуренция, даже на «рынке идей». Это подразумевает наличие независимых структур для реализации анализов и исследований, такие как мозговые центры (think tank). Гаяне Товмасян выступила на конференции с докладом на тему: «Роль туризма в экономическом развитии Армении» в котором она представила экономическое, социальное, культурное, экологическое, политическое значения туризма, текущее состояние туризма, оценила эффект мультипликации туризма в экономике, коэффициент корреляции Пирсона между количеством туристов и ВВП, указала на проблемы повышения конкурентоспособности туризма и развития сферы и необходимые шаги.