ՀՊՏՀ գիտնականը Չինաստանում մասնակցել է միջազգային աշխատաժողովի
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը ս.թ. հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 10-ը Չինաստանում մասնակցել է «Հումանիտար համագործակցությունն ու փոխգործակցությունը մշակութային ինդուստրիայում «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեքստում» միջազգային աշխատաժողովին: ՀՊՏՀ գիտնականը նշված միջոցառմանը մասնակցել է Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի անհատական հրավերով: Հագեցած և բովանդակային միջոցառումը նշանավորվել է նաև ձեռքբերումներով, ինչի մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին վերադարձից հետո պատմեց Վարդան Աթոյանը:
Նրա խոսքով՝ միջոցառմանը հրավիրվել են եվրասիական տարածքի 12 երկրի պետական կառավարման ոլորտի և ակադեմիական շրջանակների ավելի քան երկու տասնյակ ներկայացուցիչներ: Աշխատաժողովի թեման ընդգրկուն էր և արծարծում էր երկրների միջև «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետ կապված խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները:
Այցելությունը չի սահմանափակվել բացառապես աշխատաժողովին մասնակցությամբ: «Պետք է ընդգծեմ, որ Չինաստանի իմ գործընկերների հետ քննարկումների ընթացքում նախնական համաձայնություն է կայացվել համագործակցության հուշագիր կնքել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Չինաստանի ամենահեղինակավոր ուղեղային կենտրոններից մեկի՝ Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի հետ: Հուշագիրը նախատեսելու է ակադեմիական փոխանակումներ, համատեղ գիտական միջոցառումների ու հետազոտությունների իրականացում: Ներկայումս աշխատանքներ են տարվում հուշագրի պատրաստման ուղղությամբ: Հուսանք ամեն ինչ բարեհաջող ընթացք կստանա, և մեր համագործակցությունը ոչ միայն իրավական տեսք կստանա, այլ նաև կիրագործվի գործնականում: Հաշվի առնելով, որ Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիան ոչ միայն Չինաստանում, այլև՝ միջազգային ամենահեղինակավոր վարկանիշավորման համակարգերում դասվում է աշխարհի լավագույն ուղեղային կենտրոնների շարքին՝ սա միջազգային համագործակցության ոլորտում աննախադեպ է հաջողություն կլինի մեր համալսարանի համար: Մասնավորապես Փենսիլվանիայի համալսարանի կողմից 2018 թ. հրապարակված ուղեղային կենտրոնների վարկանիշավորման աղյուսակում աշխարհի շուրջ 8000 ուղեղային կենտրոնների շարքում Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիան 39-րդ է»,- մանրամասնեց Վարդան Աթոյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին մեր համալսարանի, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կապերը Չինաստանի գործընկեր հաստատությունների հետ հետևողականորեն զարգանում են: Մասնավորապես, 2016 թ. ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր է կնքել Շենսիի մանկավարժական համալսարանի հետ, իսկ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն իր հերթին 2017 թ. հուշագիր է կնքել վերոնշյալ համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հետ: Իսկ սույն թվականի ապրիլի 19-ին Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության օժանդակությամբ մեր համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվեց Չինաստանի լսարան:

Заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра АМБЕРД при АГЭУ, доктор политических наук Вардан Атоян принял участие в состоявшемся с 28-го октября по 10-е ноября в Китае международном форуме «Гуманитарное сотрудничество и взаимодействие в области индустрии культуры в рамках инициативы «Пояс и Путь»». Ученый АГЭУ участвовал в вышеуказанном мероприятии по персональному приглашению Китайской академии общественных наук. Насыщеннoе и содержательное мероприятие ознаменовалось также достижениями, о которых Вардан Атоян по возвращению рассказал отделу информации и связей с общественностью АГЭУ. Пo его словам, для участия на данном мероприятие были приглашены более двух десятков представителей академических кругов и сферы государственного управления из 12 стран евразийского пространства. Тема форума затрагивала проблемы сотрудничества в различных сферах между разными странами, а также вызовы и возможности в рамках инициативы «Пояс и Путь». Визит нашего ученого не ограничился только участием в форуме. «Следует подчеркнуть, что в ходе обсуждений с моими китайскими коллегами была достигнута предварительная договоренность о заключении меморандума между Армянским государственным экономическим университетом и одним из самых авторитетных мозговых центров Китая – Китайской академией общественных наук. Меморандум предусматривает академические обмены, проведение совместных научных мероприятий и исследований. В настоящее время идут работы по подготовке меморандума. Надеемся, что все пройдет благополучно и наше сотрудничество обретет не только правовую форму, но и будет реализовано на практике. С учетом того, что Китайская академия общественных наук не только в Китае, но и в самых авторитетных мировых рейтингах входит в число лучших мозговых центров в мире - это будет беспрецендентным успехом для нашего университета в сфере международного сотрудничества. В частности, в глобальном рейтинге мозговых центров, опубликованной в 2018 году Пенсильванским университетом, Китайская академия общественных наук находится на 39-м месте в мире среди около 8000 мозговых центров», - в частности отметил Вардан Атоян.
Напомним, что в последние годы связи и сотрудничество между нашим университетом (в том числе исследовательским центром АМБЕРД) и китайскими партнерами последовательно развиваются. В частности, в 2016 году АГЭУ заключил Меморандум о сотрудничестве с Шэньсийским педагогическим университетом, а исследовательский центр АМБЕРД, в свою очередь, в 2017 году подписал Меморандум с Институтом Центральной Азии. 19 апреля 2017 года при поддержке посольства КНР в Армении на базе нашего университета состоялось торжественное открытие «Аудитории Китая».