ՉԺՀ դեսպանատան պատվիրակությունն այցելեց ՀՊՏՀ
Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության պատվիրակությունը դեսպանության խորհրդական պարոն Չժոու Հունյուն գլխավորությամբ այսօր այցելեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան և հանդիպեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանին: Դեսպանությունը մեր համալսարանի, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակներում բուհին նվիրեց համակարգիչներ:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ ՀՊՏՀ և Չինաստանի համալսարանների հետ համագործակցության ընդլայման հնարավորություններին, մասնավորապես ուսանողների և դասախոսների փոխանակմանը, համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացմանը: Նախնական պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին ՀՊՏՀ ուսանողների համար հաջորդ ուսումնական տարում ՉԺՀ դեսպանության դիվանագետների կողմից անցկանցնել հայ-չինական բազմակողմ կապերին նվիրված դասախոսություններ:
Նշենք, որ մեր համալսարանի, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի Չինաստանի գործընկեր հաստատությունների հետ համագործակցության հաստատման նախաձեռնությունը «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, Չինաստանի Շենսիի մանկավարժական համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հրավիրյալ փորձագետ, քաղաքագիտության դոկտոր Վարդան Աթոյանինն է:
Հիշեցնենք, որ մասնավորապես 2016 թ. ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր է կնքել Շենսիի մանկավարժական համալսարանի հետ, իսկ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն իր հերթին 2017 թ. հուշագիր է կնքել վերոնշյալ համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հետ: Իսկ սույն թվականի ապրիլի 19-ին Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության օժանդակությամբ մեր համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվեց Չինաստանի լսարան:

Делегация посольства КНР посетила АГЭУ
Делегация посольства Китайской Народной Республики в Республике Армения, во главе с советником посольства, господином Чжоу Хунъю, сегодня посетила Армянский государственный экономический университет и встретилась с ректором АГЭУ, профессором Корюном Атояном. Посольство, в рамках сотрудничества с университетом, а также исследовательским центром АМБЕРД, подарило университету компьютеры.
На встрече были затронуты возможности расширения сотрудничества АГЭУ с университетами Китая, в частности, обмена студентов и преподавателей, реализации совместных исследовательских программ. Были достигнуты предварительные договоренности об организации дипломатами посольства КНР лекций в следующем учебном году, посвященных армяно-китайским многосторонним отношениям
Отметим, что инициатива установления двустороннего сотрудничества с партнерами-университетами Китая принадлежит заместителю директора-старшему эксперту исследовательского центра АМБЕРД, доктору политических наук Вардану Атояну, который также является приглашенным профессором и специальным экспертом Института Центральной Азии Шэньсийского педагогического университета (Китай).
В частности, напомним, что в 2016 г. АГЭУ заключил Меморандум о сотрудничестве с Шэньсийским педагогическим университетом, а исследовательский центр АМБЕРД, в свою очередь, в 2017 г. заключил Меморандум с Институтом Центральной Азии. 19 апреля 2017 года при поддержке посольства КНР в Армении в нашем университете состоялось торжественное открытие аудитории Китая.