Դիտումների քանակ՝ 1102
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում այսօր ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ  բուհի մեծ դահլիճում ցուցադրվեց «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը:
Ներկաներին ողջունելով` մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Վիգեն Հարությունյանը նշեց, որ  Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված  կինոդիտումները կազմակերպվում են ամեն ուրբաթ: Հանձնաժողովի նախագահը ամփոփ ներկայացրեց նաև ցուցադրվող ֆիլմի սյուժեն:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը` 80-ամյա Կարապետը, որի մայրը հրաշքով փրկվել էր 1915-ի ջարդերից, փորձում է իր սերունդների մեջ պահպանել կորուսյալ հայրենիքի հիշողությունը։ Միայն այդ ճանապարհով նա կարող է փրկել ընտանիքը փոխադարձ խորթացումից ու քայքայումից։ Կարապետն իր պարտքն է համարում ամեն տարի ապրիլի 24-ին Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց այրել այդ երկրի ազգային դրոշը։ Դա նրան հասանելի բողոքի միակ ձևն է։ Հոր քայլերը զայրացնում են որդուն` Տիգրանին, որը ստիպված է հոր պատճառով տուգանքներ մուծել, իսկ 17-ամյա թոռան համար պապի քայլերն անհասկանալի են, թոռը նույնիսկ սիրահարված է ԱՄՆ սովորելու եկած թրքուհի համակուրսեցուն։ Կարապետի անհաշտ ու անզիջում բնավորությունը թանկ է նստում նրա հարազատների վրա։
«Ուրբաթյան կինոդիտումների շրջանակներում արդեն ցուցադրվել են «Մայրիկ», «Մուսա լեռան քառասուն օրը» և այսօր՝  «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմերը»,-հավելեց  Վիգեն Հարությունյանը:

В рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян сегодня по инициативе Комиссии по вопросам культуры и спорта стиденческого совета АГЭУ в большом зале вуза состоялся показ фильма «Рассвет над озером Ван».
Приветствовав гостей председатель Комисси по вопросам культуры и спорта Виген Арутюнян отметил, что кинопоказы, посвященные 100-летию Геноцида армян организовываются по пятницам. Председатель комисси представил краткое содержание фильма.
Главный герой фильма, 80-летний Карапет, мать которого чудом спаслась от резни 1915 года, пытается сохранить  память о своей потерянной родины. Только этим она может спасти свою семью от отчуждения и распада. Карапет считает своим долгом каждый год 24-ого апреля сжигать турецкий флаг у консульства Турции в Калифорнии, за что неоднократно оказывался в полицейском участке.
В рамках пятничных киносмотров уже были показаны фильмы «Майрик», «Сорок дней Муса дага» и сегодня - «Рассвет над озером Ван», - добавил Виген Арутюнян.