Տեղի ունեցավ կառավարման ֆակուլտետի խորհրդի նիստը. դեկան Էդգար Ղազարյանը խոսեց արդյունքներից ու բացթողումներից
Դիտումների քանակ՝ 928
Այսօր ՀՊՏՀ հանդիսությունների դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի ընդլայնված նիստ, որին բացի ֆակուլտետի կազմի մեջ մտնող ամբիոնների գիտնական մանկավարժներից, մասնակցում էին նաև այլ ամբիոններից այս ֆակուլտետում դասավանդող դասախոսները: Օրակարգում ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի 2011-2012 թթ. ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներն ու երկրորդ կիսամյակի խնդիրներն էին: Զեկուցումով հանդես եկավ ֆակուլտետի դեկան Էդգար Ղազարյանը:
«Ավարտվեց ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակը: Շատերի համար  սովորական, սակայն ինձ համար այն յուրահատուկ էր,  դժվարին մի փորձաշրջան, որովհետև  առաջին անգամ որպես դեկան  իմ դիտարկումները կատարեցի  ուսումնական կիսամյակի վերաբերյալ և այսօր պետք է դրանք ներկայացնեմ ձեր ուշադրությանը»,- սկսելով իր ելույթն` ասաց Էդգար Ղազարյանը: Դեկանի տեղեկացմամբ` ֆակուլտետն այսօր համալսարանում ամենամեծն է. այստեղ սովորում է 1957 ուսանող, որից 993-ը` առկա բակալավրիատում: Անդրադառնալով ուսման առաջադիմությանը` ֆակուլտետի ղեկավարն այն ներկայացրեց խորհրդի նիստի ուշադրությանը: Այսպիսով`  առկա բակալավրիատում առաջադիմությունը կազմել է 73, 4, առկա մագիստրատուրայում` 78,5, հեռակա մագիստրատուրայում` 63,6: Ֆակուլտետի բոլոր կրթաձևերում միայն A  ցուցանիշով սովորում է 236 ուսանող, որից 117-ը` առկա բակալավրիատում:
Այնուհետև Էդգար Ղազարյանը խոսեց ուսումնական գործընթացում տեղ գտած թերությունների ու բացթողումների մասին և այս առնչությամբ հայտնեց իր մտահոգությունը: Դեկանին մասնավորապես անհանգստացնում են  բացակայությունների մեծ թվաքանակը, խմբային դասաձախողումները, դասախոսների ծանրաբեռնվածության նշված ժամաքանակի թերակատարումը, ակտիվության գնահատականի բացակայությունը մատյաններում,  ուսումնական գործընթացի ձախողումը, ուսման վարձի հավաքագրման անբավարար մակարդակը, բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանողների փորձաշրջանի անարդյունավետ կազմակերպումը: Նա հոդորեց պրոֆեսորդասախոսական կազմի անդամներին, ֆակուլտետի աշխատակիցներին, որ գործուն մասնակցություն ունենան նշված թերությունների վերացման գործում:
Խոսելով առաջիկա անելիքների ու խնդիրների մասին, ֆակուլտետի դեկանն ասաց, որ առաջիկայում պետք է վերափոխվեն ուսումնական պլանները` մշակելով միասնական ձև, ճիշտ կազմակերպվեն ընտրովի դասընթացները, անցկացվի արդյունավետ փորձառություն  և պետական ավարտական քննությունները կազմակերպվեն` համաձայն գործող նոր կարգի:
Էդգար Ղազարյանը տեղեկացրեց նաև, որ համաձայն գործող աշխատանքային օրենսդրության պահանջների, ամբիոններում հիմնական աշխատող դասախոսների աշխատաժամանակը սկսվում է ժամը 9.00-ին և ավարտվում 17.30-ին, հետևաբար բոլորն այս ժամերին պետք է բուհում լինեն և արտալսարանային աշխատանք կատարեն:

Прошло заседание совета факультета управления . Декан Эдгар Казарян говорил о результатах и недочетах.
Сегодня в зале торжеств АГЭУ прошло расширенное заседание факультета управления АГЭУ, на котором кроме ученых педагогов кафедр, входящих в состав факультета, приняли участие и другие преподаватели с других кафедр и факультетов. На повестке- результаты первого семестра2011-2012 учебного года факультета управления и основные задачи второго семестра. С докладом выступил декан факультета управления Эдгар Казарян. “Завершен первый семестр. Для многих обычный, но для меня особенный, сложный испытательный срок, так как впервые в качестве декана совершил свои научные наблюдения относительно учебного семестра, и сегодня должен их представить Вашему вниманию”-начав свое выступление сказал Эдгар Казарян.
По словам декана сегодня факультет в университете является самым большим. Здесь учатся 1987 студентов, из которых 993 на очном бакалавриате.
Переходя к вопросу об успеваемости студентов заведующий факультетом представил ко вниманию это на заседании совета. Таким образом, на очном бакалавриате успеваемость составляет 73,4, на очной магистратуре 78,5, на заочной магистратуре 63,6. На всех формах обучения факультета только на показатель A учатся 236 студентов, из которых 117 на очном бакалавриате.
Затем Эдгар Казарян рассказал о недостатках и упущениях нашедших место в учебном процессе, и по этому поводу заявил о своей озабоченности. Декан в чатности обеспокоен большим количеством отсутствий, группоовыми провалами уроков, отсутствием оценок активности в журналах, организацией нерезультативного испытательного срока для студентов 4 курса бакалавриата.
Он призвал членов профессорско-преподавательского состава, сотрудников факультета проявить свое дельное участие для устранений данных недостатков. Переходя к задачам и действиям, которые должны будут быть предприняты, декан факультета сказал, что в ближайшее время должны быть изменены учебные планы, обработанные в обобщенной форме, правильно организовываться выборочные уроки, проводиться результативные занятия, организовывать государственные выпускные экзамены согласно новым действующим порядкам.
Эдгар Казарян сообщил также, что согласно требованиям действующего трудового законодательства, для основных преподавателей кафедр начинается рабочий день в 9.00 и заканчивается в 17.30., сответственно все в эти часы должны быть в вузе и проводить внеаудиторные работы.