ՉԺՀ Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի գիտնականները՝ «Ամբերդում»
Չինաստանի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակությունը երեկ հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում: Հանդիպումը կայացավ կենտրոնի ղեկավար կազմի և փորձագետների հետ:
Հյուրերին նախ ողջույնի խոսք ասաց կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը, ներկայացրեց «Ամբերդի» հետազոտական ուղղություններն ու թեմաները, ընդգծեց, որ կենտրոնը համագործակցում է ոչ միայն գիտահետազոտական հաստատությունների և արտերկրի ուղեղային կենտրոնների հետ, այլև Հայաստանի գործադիր և օրենսդիր իշխանության մարմինների հետ, այլ կերպ ասած, լիարժեք գործունեություն է ծավալում դասական ուղեղային կենտրոնների ոճով և ձևաչափով:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը հանգամանալից ներկայացրեց կենտրոնի գործունեության ձևաչափը, մանրամասնեց հետազոտական ուղղությունները, կարևորեց չինական գիտական կենտրոնների հետ համագործակցությունը հատկապես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի շրջանակներում: Արմեն Գրիգորյանը նաև ընդգծեց, որ կենտրոնը կարևորում է արտերկրի գործընկերների հետ համատեղ հետազոտությունների և գիտական հրապարակումների իրականացումը:
Կենտրոնի հրավիրյալ փորձագետ, ՀՊՏՀ վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Քթոյանը հյուրերին ներկայացրեց իրենց հետաքրքրող Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշները և տնտեսական քաղաքականությանը վերաբերող տվյալներ:
Չինաստանի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակության անդամները նշեցին, որ Հայաստան իրենց այցի նպատակը, մասնավորապես, հայաստանյան գիտահետազոտական կառույցների հետ գործընկերային կապերի հաստատումն է, և հույս հայտնեցին, որ սույն հանդիպումը կդառնա հետագա համագործակցության զարգացման լավ առիթ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր և պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ ակադեմիական հաջորդ տարում համագործակցության շրջանակներում մի շարք համատեղ քայլեր իրականացնելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ մեր համալսարանի, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի Չինաստանի գործընկեր հաստատությունների հետ համագործակցության հաստատման նախաձեռնությունը «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, Չինաստանի Շենսիի մանկավարժական համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հրավիրյալ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանինն է: Մասնավորապես, 2016 թ. ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր է կնքել Շենսիի մանկավարժական համալսարանի հետ, իսկ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն իր հերթին 2017 թ. հուշագիր է կնքել վերոնշյալ համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հետ: Իսկ սույն թվականի ապրիլի 19-ին Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության օժանդակությամբ մեր համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվեց Չինաստանի լսարան:

Делегация Китайской академии общественных наук посетила АМБЕРД
Делегация Китайской академии общественных наук вчера посетила исследовательский центр АМБЕРД Армянского государственного экономического университета. Встреча состоялась с руководствующим составом и экспертами центра.
Заместитель директора-старший эксперт центра, доктор политических наук Вардан Атоян приветствовал гостей, представил исследовательские направления Центра, подчеркнул, что Центр сотрудничает не только с научно-исследовательскими учреждениями и иностранными мозговыми центрами, но и с органами законодательной и исполнительной власти Армении, иными словами, ведет полноценную деятельность в стиле и формате классических мозговых центров. Директор исследовательского центра «Амберд», к.э.н., доцент Армен Григорян подробно представил формат деятельности центра, детально рассказал об исследовательских направлениях, подчеркнул важность взаимодействия с китайскими научными центрами, особенно в рамках проекта «Один пояс, один путь». Армен Григорян также подчеркнул, что для центра важна реализация совместных исследований и научных публикаций с иностранными партнерами. Приглашенный эксперт центра, заведующий кафедрой статистики АГЭУ, к.э.н., доцент Армен Ктоян представил гостям интересующие экономические показатели и экономическую политику Армении. Члены делегации Китайской академии общественных наук отметили, что цель их визита в Армению заключается, в частности, в установлении партнерских связей с научно-исследовательскими структурами Армении, и выразили надежду, что эта встреча станет хорошим поводом для развития дальнейшей кооперации.
Напомним, что инициатива установления двустороннего сотрудничества с китайскими партнерами принадлежит заместителю директора-старшему эксперту исследовательского центра АМБЕРД, доктору политических наук Вардану Атояну, который также является приглашенным экспертом Института Центральной Азии Шэньсийского педагогического университета (КНР). В частности, напомним, что в 2016 г. АГЭУ заключил Меморандум о сотрудничестве с Шэньсийским педагогическим университетом, а исследовательский центр АМБЕРД, в свою очередь, в 2017 г. подписал Меморандум с Институтом Центральной Азии. 19 апреля 2017 года при поддержке посольства КНР в Армении в нашем университете состоялось торжественное открытие аудитории Китая.