ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը ս.թ. մայիսի 29-ին մասնակցել է ուղեղային կենտրոնների առցանց համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել զեկույցով: Այս մասին asue.am-ին հայտնեց Վարդան Աթոյանը՝ նշելով, որ այս համաժողովը կրում էր աշխատանքային բնույթ և նախապատրաստություն էր ս.թ. հունիսի վերջին կայանալիք 3rdGlobalVirtual Think Tank Town Hall համաժողովին, որը կազմակերպում է Փենսիլվանիայի համալսարանի TTCSP հաստատությունը (ԱՄՆ):
«Ինչպես գիտեք՝ այս տարվա ապրիլին և մայիսին մասնակցել էի Ուղեղային կենտրոնների առաջին և երկրորդ գլոբալ համաժողովներին, որոնք նվիրված էին COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում ուղեղային կենտրոնների դերակատարության հարցերին և նոր իրականության մեջ ուղեղային կենտրոնների առջև ծառացած մարտահրավերներին: Ձեզ հետ նախորդ զրույցում տեղեկացրել էի նաև, որ հունիսի վերջին նախատեսվում է անցկացնել այս թեմայով թվով երրորդ՝ ամփոփիչ համաժողովը, որի ընթացքում կհրապարակվի՝ ուղեղային կենտրոնների ղեկավարների մակարդակով ձևավորված աշխատանքային խմբերի մշակած առաջարկությունների փաթեթ, որը կներկայացվի աշխարհի տարբեր երկրների կառավարություններին և միջազգային կառույցներին: Ինչպես խոստացել էի՝ «Ամբերդը» անմասն չէր մնալու նաև այս գործընթացից և այդ նպատակով ես ներգրավվել էի աշխատանքային խմբերից մեկում: Մեր խմբի նպատակն է մշակել երաշխավորություններ, որոնք կօգնեն ուղեղային կենտրոններին զարգացնել նոր գործառնական մոդելներ և առավել պատրաստ լինել ապագայի տարբեր սցենարներին: Մայիսի 29-ին կայացավ մեր աշխատանքային խմբի ամփոփիչ առցանց համաժողովը, որը համակարգում էր Իտալիայի միջազգային քաղաքականության ուսումնասիրության ինստիտուտը (Italian Institutefor International Political Studies)», -ներկայացրեց Վարդան Աթոյանը
Նշված համաժողովին մասնակցել են աշխարհի բազմաթիվ երկրների մի քանի տասնյակ առաջատար ուղեղային կենտրոնների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ: «Հաշվի առնելով, որ իմ գիտական հետաքրքրությունների շրջանակն ընդգրկում է հենց ուղեղային կենտրոնների ոլորտի ուսումնասիրությունը՝ ինձ հրավիրել էին նաև հանդես գալու առավել ընդարձակ զեկույցով: Զեկույցով հանդես գալու համար հրավիրվել էին նաև Մեծ Բրիտանիայից՝ Լոնդոնի տնտեսագիտության և քաղաքագիտության դպրոցի IDEAS ուղեղային կենտրոնի տնօրենՄայքլ Քոկսը(Michael Cox), Իսպանիայից՝ Միջազգային հարաբերությունների Բարսելոնայի կենտրոնի տնօրեն (CIDOB) Փոլ Մորիլասը (Pol Morillas) և ԱՄՆ-ից՝ Հազարամյակի նախագիծ (The Millenium Project) ուղեղային կենտրոնի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջերոմի Գլենը (Jerome Glenn): Ինչպես տեսնում եք ելույթ ունեցողների կազմը չափազանց ներկայացուցչական է և ինձ համար պատիվ էր հրավեր ստանալ՝ ոչ միայն մասնակցելու այս համաժողովին, այլ, հատկապես, նման լսարանի առջև զեկույցով հանդես գալու հրավերի համար: Այս համատեքստում տեղին է հիշատակել, որ ընդամենը ամիսներ առաջ Լոնդոնի տնտեսագիտության և քաղաքագիտության դպրոցի IDEAS հաստատությունը ուղեղային կենտրոնների համաշխարհային վարկանիշավորման զեկույցում ճանաչվել էր համալսարանական ուղեղային կենտրոնների մեջ աշխարհում լավագույնը»,- մանրամասնեց կենտրոնի փոխտնօրենը:
Նա նաև հայտնեց, որ համաժողովի ելույթում ինքն անդրադարձել է ստեղծված պայմաններում ուղեղային կենտրոնների գործունեության վրա ազդող արտաքին և ներքին գործոններին, ոլորտում ապագայում սպասվող փոփոխություններին և այս համատեքստում կիրառման համար անհրաժեշտ գործիքակազմերին ու ռազմավարություններին: Վարդան Աթոյանի խոսքով, ելույթներից հետո մյուս մասնակիցների կողմից հնչել են բազմաթիվ հարցեր, տեղի է ունեցել գաղափարների և կարծիքների փոխանակում:
«Այս ուղղությամբ հետագա աշխատանքների մասին տեղեկացնեմ, որ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում մեր աշխատանքային խումբը պետք է մշակի համապատասխան զեկույց, որը պետք է ներկայացվի հունիսի վերջին նախատեսվող գլոբալ համաժողովում: Կարծում եմ ավելորդ է անդրադառնալ այն ռեպուտացիոն օգուտներին, որոնք մենք ստանում ենք ոլորտում նման բարձր մակարդակի միջազգային գործընթացներում ներգրավվածությունից և փորձելու ենք զարգացնել այս ուղղությամբ արձանագրվող հաջողությունները»,- եզրափակեց կենտրոնի փոխտնօրենը:

Количество просмотров: 865
29 мая Вардан Атоян, заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра  «Амберд» АГЭУ, доктор политических наук, принял участие в онлайн-конференции мозговых центров, где  выступил с докладом.
Вардан Атоян проинформировал об этом asue.am, отметив, что эта конференция носила рабочий характер и являлась подготовкой к конференции  3rdGlobalVirtual Think Tank Town Hall, которая состоится в конце июня, организованной TTCSP Университета Пенсильвании (США).
«Как вы знаете, в апреле и мае этого года я принимал участие в первой и второй всемирных конференциях мозговых центров, посвященных роли мозговых центров в борьбе с COVID-19, и в новой реальности - вызовам, стоящим перед мозговыми центрами. В предыдущем интервью с вами я информировал вас о том, что в конце июня состоится третья заключительная конференция по этой теме, в ходе которой будет опубликован пакет предложений, разработанных рабочими группами на уровне руководителей аналитических центров, который будет представлен правительствам и международным организациям. Как я и обещал,  «Амберд» не останется в стороне от этого процесса, и для этого я был вовлечен в одну из рабочих групп. Цель нашей группы - разработать гарантии, которые помогут мозговым центрам разрабатывать новые операционные модели и быть более подготовленными к различным будущим сценариям. Заключительная онлайн-конференция нашей рабочей группы состоялась 29 мая, и ее координировал Итальянский институт международных  политических исследований », - сказал Вардан Атоян.
В конференции приняли участие представители нескольких десятков ведущих аналитических центров из многих стран мира. «Учитывая, что в сферу моих научных интересов входит изучение области мозговых центров, меня пригласили сделать более полный доклад. Выступить с речью были приглашены Майкл Кокс, директор мозгового центра IDEAS  Лондонской школы экономики и политических наук в Великобритании, Пол Морильяс, директор Центра международных отношений в Барселоне, Испания, и Джером Гленн, соучредитель и генеральный директор проекта «Миллениум» в США, являются соучредителями проекта «Миллениум». Как видите, аудитория очень представительная, и для меня было честью получить приглашение не только принять участие в этой конференции, но и, в частности, сделать доклад такой аудитории. В этом контексте следует отметить, что всего несколько месяцев назад IDEAS, Лондонская школа экономики и политических наук, была признана лучшей среди мировых мозговых центров мировым рейтингом мозговых центров », - сказал заместитель директора центра.
«Я хотел бы проинформировать вас о дальнейшей работе в этом направлении, что в ближайшие две недели наша рабочая группа должна будет разработать соответствующий отчет, который будет представлен на глобальной конференции, запланированной на конец июня. Я думаю, что нет необходимости говорить о последствиях, которые мы получаем от участия в таких международных процессах высокого уровня на местах, и мы постараемся развить успехи, зарегистрированные в этом направлении », - заключил заместитель директора центра.