«Ամբերդի» փոխտնօրենը՝ Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մշակութային ակադեմիայի հրավիրյալ պրոֆեսոր
«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մշակութային ակադեմիայի հրավերով ակադեմիական այցով Չինաստանի Սիան քաղաքում գտնվող ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, ք.գ.դ. Վարդան Աթոյանին շնորհվել է հրավիրյալ պրոֆեսորի կոչում: Այս և այցի մանրամասների մասին asue.am-ին մանրամասներ հաղորդեց մեր գործընկերը:
««Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մշակութային ակադեմիայի կողմից շնորհված կոչումը անշուշտ պարտավորեցնող է: Իհարկե, անչափ ուրախ եմ Չինաստանի գործընկերների կողմից նման գնահատականի արժանանալու համար: Ինչ վերաբերում է ակադեմիային, ապա պետք է նշեմ, որ այն հիմնադրվել է 2018 թվականին Շենսիի մանկավարժական համալսարանի և Չինաստանի հասարակական գիտությունների համալսարանի կողմից: Այն դասական ուղեղային կենտրոն է, որը գործում է նման հաստատություններին բնորոշ ձևաչափով: Հաստատությունը գտնվում է պատմական «Մեծ մետաքսե ճանապարհի» մեկնակետ, Չինաստանի մի շարք կայսերական դինաստիաների իշխանության տարիներին մայրաքաղաքի կարգավիճակ ունեցած Սիան քաղաքում և սերտ համագործակցում է տարբեր հեղինակավոր կառույցների հետ, որոնց թվում են Շանհայի համագործակցության կազմակերպության քարտուղարությունը, UNESCO-ն, ՉԺՀ կառավարության Պետական խորհրդի զարգացման հետազոտական կենտրոնը, ՉԺՀ ԱԳՆ-ին կից գործող Չինաստանի միջազգային ուսումնասիրությունների ինստիտուտը և աշխարհի բազմաթիվ երկրների ճանաչված ուղեղային կենտրոններ: Այն նաև խորհրդատվություն է մատուցում որոշում կայացնողներին և պետական կառավարման մարմիններին»,- ասաց Վարդան Աթոյանը:
Նրա խոսքով, ակադեմիական այցի շրջանակներում քննարկվում են գիտակրթական ոլորտում համագործակցության, իրենց կառուցվածքում գործող Հարավային Կովկասի կենտրոնի զարգացման և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հետազոտական նախագծերի իրականացման հնարավորությունները: Հաջորդ տարվա համար ձեռք են բերվել նաև որոշ նախագծերի համատեղ իրականացման մասին նախնական պայմանավորվածություններ: «Բնականաբար, նման կապերը ՀՊՏՀ, այդ թվում՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի միջազգայնացման և հեղինակավոր գիտակրթական ցանցերին ինտեգրման առումով մեծ նշանակություն ունեն: Գաղտնիք չէ, որ վերջին տարիներին բավականին աշխատանքներ են տարվել այս, իմ կարծիքով, ռազմավարական ուղղությամբ: Այս գործընթացում Չինաստանի գործընկերների հետ ունեցած իմ ակադեմիական կապերը մշտապես փորձել եմ ինստիտուցիոնալացնել և ծառայեցնել մեր համալսարանի միջազգայնացման գործին: Պատահական չէ, որ վերջին տարիներին ՀՊՏՀ և Չինաստանի տարբեր գիտակրթական հաստատությունների միջև համագործակցության ակտիվացման ուղղությամբ էական տեղաշարժ է նկատվում և արդեն իսկ առկա են բավարար ինստիտուցիոնալ հիմքեր գործնական քայլերի իրականացման համար»,- ընդգծեց կենտրոնի փոխտնօրենը՝ առանձնացնելով. «2016 թ. դեկտեմբերին Շենսիի մանկավարժական համալսարանի և 2018-ի նոյեմբերին Հարբինի կոմերցիայի համալսարանի հետ ՀՊՏՀ կնքած համագործակցության հուշագրերը, 2017 թ. հունվարին Շենսիի մանկավարժական համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի և ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի միջև կնքված համագործակցության հուշագիրը: Առանձնահատուկ պետք է ընդգծել աշխարհում լայն ճանաչում ունեցող հեղինակավոր հաստատություններից մեկի՝ Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսագիտության և քաղաքականության ինստիտուտի հետ այս տարվա մայիսին մեր համալսարանի կնքած համագործակցության հուշագիրը»: Փոխգործակցության շարքում պետք է հիշել, որ 2018 թ. ապրիլին ՉԺՀ դեսպանատան օժանդակությամբ ՀՊՏՀ-ում բացվել է նաև «Չինաստանի լսարան»: Բացի այդ, ինչպես անցյալ տարի, այնպես էլ՝ ընդամենը օրեր առաջ մեր համալսարան է այցելել Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի պատվիրությունը: Վերջին այցից հետո Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հետ ձեռք են բերվել հետագա համագործակցության վերաբերյալ մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ և իրականացվում են աշխատանքներ, որոնց առարկայանալու դեպքում անպայման կտեղեկացնենք:
«Այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից հարկ է նշել նաև, որ ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնի հետ աշխատանքներ ենք տանում Լանչժոուի համալսարանի նախաձեռնությամբ և Չինաստանի կառավարության օժանդակությամբ 2015 թ. ստեղծված՝ ««Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համալսարանների ընկերակցությանը» մեր բուհի անդամակցման ուղղությամբ: Նշեմ, որ վերջինիս անդամակցում են Ասիան, Եվրոպան, Աֆրիկան և Ամերիկան ներկայացնող 25 երկրի թվով 126 համալսարաններ: Այս ընկերակցության նպատակն է «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» նախագիծն ընդգրկող երկրների միջև կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում փոխանակումների և համագործակցության զարգացումը: Կազմակերպությունը նաև խնդիր է դրել ստեղծել համապատասխան հարթակ, որը թույլ է կտա համատեղ օգտագործել գիտական ռեսուրսները, ներդնել ուսանողների և գիտաշխատողների փոխանակումների կառուցակարգ, իրականացնել համատեղ հետազոտություններ, համակարգել նորարարական գործունեությունը և կրթել միջազգային մակարդակի մասնագետներ, որոնք կնպաստեն «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագիծն ընդգրկող երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Որքան ինձ հայտնի է Հայաստանի որևիցե բուհ այս ընկերակցությանը դեռևս չի անդամակցում: Կարծում եմ հաջողելու պարագայում ՀՊՏՀ-ականների համար վերոնշյալ ուղղություններով նոր հնարավորություններ նույնպես կբացվեն: Իմ համոզմամբ XXI դարում համալսարանների միջազգայնացումը, այդ թվում՝ Հյուսիս-Հարավ և Արևմուտք-Արևելք ուղղություններով ակադեմիական կապերի զարգացումը, փոխանակումները, համատեղ նախագծերն ու միջազգային ակադեմիական ցանցերին ինտեգրումը այլընտրանք չունեցող գործընթացներ են: Այս առումով թե՛ ներկայում, թե՛ նախորդող բոլոր ժամանակահատվածներում համալսարանի ղեկավարությունը մշտապես աջակցել է այս ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին: Վստահ եմ, որ անհատական և միասնական ջանքեր ներդնելու ու համակարգային մոտեցումներ ցուցաբերելու պարագայում՝ հնարավոր կլինի արդեն իսկ ձևավորված հիմքի վրա նոր հնարավորություններ բացահայտել և նոր լիցքեր հաղորդել համալսարանի միջազգայնացման գործընթացին»,- ամփոփեց Վարդան Աթոյանը:

Культурная академия «Один пояс-один путь», которая расположена в городе Сиань, КНР присвоило звание приглашенного профессора заместителю директора-старшему эксперту исследовательского центра «Амберд» АГЭУ, д.п.н. Вардану Атояну. Наш коллега, который по приглашению вышеназванной академии с академическим визитом находится в г. Сиань рассказал asue.am о подробностях визита.
«Звание, присвоенное культурной академией «Один пояс-один путь», безусловно, является обязывающим. Конечно, мне очень приятно получить такую оценку от моих китайских коллег. Что касается академии, я должен отметить, что она была основана в 2018 году Шэньсийским педагогическим университетом и Китайским университетом социальных наук. Это классический мозговой центр, работающий в формате типичном для подобных учреждений. Академия расположена в городе Сиань, который во времена правления ряда императорских династий имел статус столицы и является местом где начинался исторический Великий шелковый путь. Академия тесно сотрудничает с различными авторитетными структурами, включая Секретариат Шанхайской организации сотрудничества, ЮНЕСКО, Исследовательский центр по развитию Государственногоый совета КНР, Китайский институт международных исследований, Китайская академия современных международный отношений и известные мозговые центры во многих странах мира. Академия также консультирует лиц принимающих решения и органы государственного управления», - отметил доктор Атоян.
По его словам, в рамках академического визита обсуждаются возможности сотрудничества в области науки и образования, возможности развития Центра Южного Кавказа, который находится в структуре академии, а также реализация исследовательских проектов, представляющих взаимный интерес. Были достигнуты предварительные договоренности о совместной реализации некоторых проектов на следующий год. «Естественно, такие связи имеют большое значение для Армянского государственного экономического университета, включая интернационализацию исследовательского центра «Амберд» и интеграцию в авторитетные научные и образовательные сети. Не секрет, что в последние годы была проделана большая работа в данном стратегическом направлении. В этом процессе я всегда стремился институционализировать мои академические связи с китайскими коллегами и делать все возможное для интернационализации нашего университета. Не случайно, что в последние годы произошел значительный сдвиг в сотрудничестве между АГЭУ и различными научно-образовательными институтами Китая, и уже есть достаточные институциональные основы для реализации практических шагов», - подчеркнул заместитель директора центра, отметив меморандумы о взаимопонимании с Шэньсийским педагогическим университетом в 2016 г., с Харбинским университетом коммерции в ноябре 2018 года, с Институтом Центральной Азии Шэньсийского педагогического университета и исследовательским центром «Амберд» АГЭУ в январе 2017 г. «Особое внимание следует уделить Меморандуму о взаимопонимании, который был подписан нашим университетом в мае этого года с одним из всемирно известных престижных учреждений Институтом мировой экономики и политики Китайской академией общественных наук. Как результат сотрудничества следует отметить также, что в апреле 2018 года при поддержке Посольства КНР в АГЭУ была открыта «Аудитория Китая». Кроме того, в прошлом году и всего несколько дней назад делегация Китайской академии общественных наук посетила наш университет. После последнего визита были достигнуты предварительные договоренности о дальнейшем сотрудничестве с Институтом России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук. Следует также отметить, что мы работаем с Отделом международных связей АГЭУ по направлении нашего возможного членства в Университетском альянсе «Один пояс-один путь», созданного в 2015 году по инициативе Университета Ланьчжоу и при поддержке местного правительства. Членами данного сообщества являются 126 университетов из 25 стран, представляющих Азию, Европу, Африку и Америку. Целью этого партнерства является содействие обменам и развитие сотрудничества между странами, участвующими в проекте «Один пояс-один путь», в областях образования, науки и культуры. Проект также намерен создать платформу для обмена научными ресурсами, внедрения механизмов обмена студентами и исследователями, проведения совместных исследований, координации инновационной деятельности и подготовки международных специалистов для оказания помощи социально-экономическому развитию странам участникам инициативы «Один пояс-один путь». Насколько мне известно, пока ни один университет Армении не является членом этого альянса. Думаю, что в случае успеха преставителям нашего университета откроются новые возможности также по данным направлениям. На мой взгляд, интернационализация университетов в XXI веке, включая развитие академических связей по направлениям Север-Юг и Запад-Восток, обмены, совместные проекты и интеграция в международные академические сети, являются процессами, которые не имеют альтернативы. В связи с этим, как в настоящее время, так и в предшествующий период, руководство университета всегда поддерживало инициативы в этих областях. Уверен, что благодаря индивидуальным и объединенным усилиям и системным подходам удастся открыть новые возможности на уже сформированной основе и придать новый импульс процессу интернационализации нашего университета», - обобщил Вардан Атоян.