Ռուսաստանցի փորձագետը՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարների շուրջ
«Կոնսենսուս» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը Ա.Մ. Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի հետ համատեղ այսօր ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում կազմակերպել էր դասախոսություն՝ «Հայաստանի տնտեսության զարգացման եվրոպական և եվրասիական ուղղությունները. ռիսկերի և հնարավորությունների վերլուծություն» թեմայով:
Դասախոսությունն ունկնդրելու էին եկել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակիցները՝ տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, պրոֆեսորադասախոսական համակազմի անդամներ և ուսանողներ:
«Կոնսենսուս» երիտասարդական հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Նորայր Դունամալյանը, ներկայացնելով հյուրին և թեման, նշեց, որ «Ապագայի դասեր» խորագրի ներքո այսօր եզրափակիչ դասախոսությունն է:
Այնուհետև ՌԳԱ Հետխորհրդային ուսումնասիրությունների կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ազա Միհրանյանը ներկայացրեց Ռուսաստանի փորձագիտական կարծիքը Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության շրջանակներում և հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, Մերձավոր Արևելքում (Սիրիա, Իրան) իրավիճակի ապակայունացման պայմաններում: Նա հանգամանորեն վերլուծեց տնտեսական այն գործոնները, որոնք էական նշանակություն ունեն ինտեգրացիոն համագործակցության մեջ և Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարում: Բանախոսը նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում բացառիկ հանգամանք է Սփյուռքի դերը:
Ներկայացվեց ԵՏՄ անդամ երկրների միջև առևտրաշրջանառության կառուցվածքը, նշվեց, որ այդ երկրների հետ համագործակցության հեռանկարներ կան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կապի և հեռահաղորդակցության, ոսկու և այլ շուկաներում:

Сегодня молодежная общественная организация “Консенсус” в сотрудничестве с Фондом общественной дипломатии имени А.М. Горчаков организoвал лекцию в исследовательском центре "Амберд" на тему «Европейские и азиатские направления экономического развития в Армении. Риск и возможности анализа".
На лекции присутствовали сотрудники исследовательского центра "Амберд" во главе с директором Самвелом Аветисяном, сотрудники факультета и студенты.
Норайр Дунамалян, координатор программы общественной организации “Консенсус, представляя гостя и тему встречи, отметил, что сегодняшняя лекция последняя под заголовком «Уроки будущего».
Затем, Аза Мигранян, старший научный сотрудник Центра РАН постсоветских исследований, доктор экономических наук, профессор, представил мнения российских экспертов о экономическом сотрудничестве с Арменией и особенно дестабилизии ситуации в Нагорно-Карабахской Республике и на Ближнем Востоке (Сирия, Иран). Она дала детальный анализ экономических факторов, которые имели существенное влияние на интеграции и на перспективы экономического развития Армении. Докладчик отметил, что роль диаспоры был эксклюзивным обстоятельством в экономическом развитии Армении.
Была также представлена структура внешнеторгового оборота стран-членов ЕЭС, было отмечено, что существуют перспективы сотрудничества с этими странами в области информационных технологий и телекоммуникаций.